Odmrożenia - leczenie

Choroby    
ocena

Niska temperatura może uszkadzać skórę i inne tkanki, gdy działanie tego czynnika jest długotrwałe, a części ciała nie są odpowiednio chronione. Odmrożeniem nazywa się patologiczne zmiany, które występują na skórze w wyniku działania na nią zimna.

Odmrożenia - leczenie

www.freeimages.com

Odmrożenia można podzielić na powierzchowne i głębokie. Powierzchowne odmrożenia cechuje zmiana zabarwienia skóry, przybiera ona blady kolor, staje się twarda, początkowo może pojawić się uczucie szczypania lub pieczenia, które szybko znika. Jeśli osoba poszkodowana jest w dobrym stanie ogólnym, a odmrożenia zajmują niewielką powierzchnię skóry, do najważniejszych zadań należy właściwe udzielenie pierwszej pomocy.

Opiera się ono na przeniesieniu takiej osoby do ciepłego pomieszczenia, okrycie jej kocem, folią termiczną. Pomocne może być również przyłożenie własnych dłoni do odmrożonej części ciała. W tym miejscu warto przedstawić kilka działań, których nie wolno podejmować. Nie rozciera się skóry odmrożonej, nie wolno jej smarować żadnymi kremami ani maściami, unikać należy ogrzewania np. rąk nad ogniem czy palnikiem. Nie przykładajmy także kubków z gorącą wodą do zmienionych miejsc. Błędne jest też podawanie poszkodowanej osobie alkoholu do picia.

Można i trzeba przygotować za to ciepłą wodę o temperaturze około 30 stopni i w niej zanurzyć uszkodzoną część ciała; stopniowo podnosi się temperaturę wody do około 40 stopni. Taka wodna kąpiel powinna trwać około pół godziny.

W przypadku odmrożeń powierzchownych po kilkunastu minutach takiej kąpieli skóra zwykle zaczyna zmieniać kolor na różowy, jest to znak, że postępowanie okazało się skuteczne. Czasami, gdy stan pacjenta jest ciężki, nie ma z nim kontaktu, bądź odmrożenia są rozległe, należy wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 112 lub 999.

W przypadku odmrożeń głębokich skóra również jest blada i twarda, ale w miarę upływu czasu pojawia się obrzęk, jej kolor zmienia się na siny, a na jej powierzchni widoczne są pęcherze. Później dołącza się do objawów ból o charakterze pieczenia, pulsowania. Kolejnym etapem jest wystąpienie czarnego strupa. W takich przypadkach konsekwencje są już poważne. Niezwłocznie taka osoba powinna być przewieziona do wyspecjalizowanego ośrodka. W szpitalu postępowanie najpewniej rozpocznie się od ogrzewania odmrożonych miejsc. Następnie lekarze usuwają pęcherze ze skóry.

Z uwagi na to, że odmrożenie jest uszkodzeniem skóry, zaleca się działania profilaktyczne pod kątem zapobiegania tężcowi. Aby nie doszło do nadkażeń rany, stosuje się antybiotyki. Z uwagi na ból, który dokucza choremu, zleca się środki przeciwbólowe. Następnie zwykle czeka się, aż samoistnie organizm wytworzy granicę między tkankami zdrowymi a martwymi. Pozwoli to na uratowanie jak największej ilości zdrowych tkanek. Dopiero w następnej kolejności rozważa się zasadność interwencji chirurgicznej.

Zdarzyło się Wam kiedyś mieć odmrożenia, które trzeba było leczyć szpitalnie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =