Odmrożenia - pierwsza pomoc

Choroby    
ocena
Nie tylko działanie wysokiej temperatury na organizm człowieka może być szkodliwe. Również wpływ niskiej temperatury spowodować może uszkodzenia skóry zwane odmrożeniami. Pod wpływem tego czynnika fizycznego dochodzi do zaburzenia prawidłowego krążenia w narażonych na zimno częściach ciała.

Odmrożenia - pierwsza pomoc

sxc.hu

Najbardziej predysponowane do odmrożeń są dystalne części ciała takie jak: paluch, ucho, palce rąk, nos. Istnieje także całą lista czynników, które przyczyniają się do tworzenia się odmrożeń i potęgują działanie zimna. Łatwiej do odmrożeń dochodzi w górach, gdy skóra poza ekspozycją na niską temperaturę, również jest owiewana przez wiatr. W grupach ryzyka są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Narażone są także osoby pijane, odwodnione i w złym stanie ogólnym. Ryzyko odmrożeń dotyczy także osób z zaburzeniami psychicznymi.

Jak rozpoznać, że to odmrożenie? Najczęstsze są spotykane odmrożenia powierzchowne. Początkowo poszkodowany odczuwa kłucie albo szczypanie, które szybko ustępuje. Zmiany dotyczą barwy i napięcia skóry. Jest ona blada, zimna i twarda.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

W pierwszej kolejności staramy się zapewnić poszkodowanej osobie odcięcie od czynnika uszkadzającego, w tym wypadku od niskiej temperatury. Dlatego, jeśli stan pacjenta jest dobry, zabieramy go do ciepłego pomieszczenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, okrywamy go kocami, foliami termicznymi. Przykładanie swoich dłoni do uszkodzonej skóry również może być traktowane jako sposób ogrzania. Jeśli odmrożenia nie są rozległe, a dana osoba czuje się względnie dobrze, drugim krokiem niosącego pomoc jest zapewnienie możliwości wykonania tzw. kąpieli wodnej.

Należy włożyć odmrożoną część ciała do wody, która początkowo ma temperaturę około 30 stopni i powoli zwiększać ciepłotę wody do maksymalnie 40 stopni. Taka kąpiel powinna trwać około 20 minut do pół godziny. W tym czasie skóra powinna odzyskać swoją normalną barwę. Podawać można ciepłą, ale nie gorącą herbatę.

Czego udzielający pomocy nie może robić? Nie wolno odmrożonych miejsc pocierać śniegiem. Błędna jest pokusa mechanicznego pocierania tych części ciała, klepania ich. Osoba poszkodowana nie powinna wykonywać też sama ruchów tą częścią ciała. Poza kąpielą wodną nie można wcierać żadnych substancji w uszkodzoną skórę ani alkoholu, ani żadnych kremów i maści. Pokutuje też przekonanie, że trzeba ogrzać taką część ciała, np. nad grzejnikiem lub nad ogniem. Nie wolno do tego dopuszczać! Podobnie nie pomaga, a może zaszkodzić przykładanie do skóry butelek, kubków z gorącą wodą. Nie można „rozgrzewać” poszkodowanego podając mu do picia alkoholu.

Jeśli zauważymy na skórze pęcherze, niech nie kusi nas przekucie ich, zostawmy je. Jeśli osoba poszkodowana ma na skórze rozległe odmrożenia, jest w złym stanie, nie ma z nią kontaktu, należy bezwzględnie wezwać karetką pogotowia, dzwoniąc na numer 112 lub 999.

Zdarzyło Wam się udzielać pomocy osobie z odmrożeniami? Jak sobie poradziliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =