Ostry brzuch - objawy, przyczyny, leczenie

Choroby    
ocena

Wyrażenie „ostry brzuch” dość często jest używane w żargonie lekarskim, zwłaszcza pośród chirurgów. Można powiedzieć, że opisuje ono w skrócie pewien obraz kliniczny pacjenta, u którego podejrzewa się jakieś ostre schorzenie toczące się w obrębie jamy brzusznej.

Ostry brzuch - objawy, przyczyny, leczenie

photoxpress.com

Zacznijmy od opisu objawów, z którymi zgłasza się pacjent, bądź które udaje się stwierdzić podczas badania fizykalnego. Chory najczęściej jako podstawowy i najbardziej uciążliwy dla niego objawy podaje ból brzucha. Zwykle ból ten pojawił się nagle, ma on charakter ostrego bólu. Cechuje go także fakt, że jest silny.

Pacjenci zwykle przyjmują pozycję z podkulonymi nogami, która przynosi im nieznaczną ulgę. Czasami dołączają się nudności oraz wymioty. Zawsze osoby, u których wystąpi silny ból brzucha i nie mija, a wręcz nasila się wraz z upływem czasu, powinny być bezwzględnie zbadane przez lekarza.

Co jest ważne w trakcie takiego badania?

Oczywiście istotne jest zebranie dokładnego wywiadu, dzięki któremu lekarz będzie mógł ustalić, kiedy pojawił się ból, jakie okoliczności poprzedziły jego wystąpienie itp. Najważniejsze jest jednak samo badanie fizykalne. Lekarz będzie dotykając brzucha, badał go palpacyjnie. Zawsze poprosi o to, aby pacjent dokładnie określił, w którym miejscu w trakcie palpacji ból jest najsilniejszy. Na obraz ostrego brzucha składa się niewątpliwie duża bolesność odczuwana przez pacjenta w trakcie badania. Ponadto lekarz zwraca uwagę na napięcie mięśni brzucha. Gdy mówimy o ostrym brzuchu, to jednym z jego objawów jest wzmożone napięcie powłok brzusznych. Czasami to podwyższone napięcie opisuje się jako brzuch deskowaty.

Ważne jest także sprawdzenie obecności tzw. objawów otrzewnowych. Wśród nich chyba najbardziej znany jest objaw Blumberga. Lekarz w określonym punkcie uciska powłoki brzuszne chorego, a następnie energicznie odrywa swoją rękę. Jeśli mówimy o objawie dodatnim, to oznacza to, że u pacjenta pojawił się ból w momencie odrywania ręki przez lekarza.

Co może powodować występowanie ostrego brzucha?

Najczęściej są to ostre schorzenia jamy brzusznej. Zaliczamy do nich zapalenie otrzewnej. Dosyć często jest ono spowodowane „przedziurawieniem” przewodu pokarmowego. Zwykle dzieje się tak, gdy dojdzie do pęknięcia wrzodu dwunastnicy lub żołądka. W praktyce bardzo często przyczyna wiąże się z toczącymi się stanami zapalnymi w obrębie jamy brzusznej. Trzeba zawsze potwierdzić bądź wykluczyć ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego czy też ostre zapalenie trzustki. Kolejna grupa patologii, która może dawać opisane powyżej objawy, wiąże się z niedrożnością przewodu pokarmowego.

Pamiętać należy, że chory, u którego wystąpią takie objawy, musi być szybko zdiagnozowany, dlatego nie warto czekać, tylko od razu zgłosić się do szpitala. Pacjenta koniecznie zbadać powinien lekarz. Zleci on również, w zależności od obrazu klinicznego, wykonanie różnych badań, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych, które pozwolą ustalić dokładnie przyczynę i postawić rozpoznanie. Ostry brzuch jest stanem, który zagraża zdrowiu i życiu chorego. Często konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Czy spotkaliście się kiedyś z terminem "ostry brzuch"? Jak wyleczono tę dolegliwość? Komentujcie!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =