Choroby Paradontoza - leczenie

Paradontoza – leczenie

-

Paradontoza najczęściej powstaje na skutek nieumiejętnej higieny jamy ustnej. Chorobę wywołują zaniedbania i niesystematyczne czyszczenie zębów lub – paradoksalnie – przesadna gorliwość w szczotkowaniu zębów. W pierwszym przypadku odkładający się kamień nazębny wciska się pod dziąsła, odsuwa je i powoduje powstanie kieszonek dziąsłowych. Niewłaściwe lub zbyt mocne szczotkowanie prowadzi do uszkodzeń miękkich tkanek, obniżenia linii dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych. Bakterie gromadzące się w zagłębieniach przy dziąsłach niszczą kości szczęk. Niepodparte zęby chwieją się i wypadają.

Leczeniem paradontozy zajmuje się stomatolog lub periodontolog. Pacjent z zaawansowaną chorobą korzysta też z pomocy ortodonty, chirurga szczękowego i protetyka lub implantologa. Metody terapii dobierane są zależnie od stopnia zaawansowania choroby. Im szybciej leczenie zostanie podjęte, tym lepiej dla zdrowia ogólnego osoby chorej i tym korzystniej dla jej kieszeni – leczenie jest bardzo kosztowne.

paradontoza leczenie zębówphotoxpress.com


W leczeniu paradontozy stosuje się podejście zintegrowane, wykonywane etapami:
– Higienizacja, czyli oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego i złogów – usuwanie złogów jest bezbolesne, trwa ok. pół godziny. Wykonuje się je najczęściej ręcznie lub z użyciem ultradźwięków. W czasie tzw. wizyty higienizacyjnej stomatolog uczy także techniki prawidłowego, systematycznego oczyszczania jamy ustnej i stosowania produktów do utrzymania higieny tej części ciała. Prawidłowo wykonywane szczotkowanie zębów to podstawa sukcesu w zapobieganiu paradontozie.
– Leczenie zmian próchnicowych, stanów zapalnych dziąseł i zabezpieczanie odsłoniętych szyjek zębowych – działania te są konieczne, by wygasić ogniska zakażenia bakteryjnego.
– Likwidacja kieszonek dziąsłowych – wykonuje się niewielkie zabiegi chirurgiczne (kiretaż), podczas których kieszonki są głęboko oczyszczane; likwiduje się tym samym stan zapalny toczący się w dziąśle. W przypadku, kiedy konieczne jest zmniejszenie masy dziąsła (by można było lepiej wykonywać zabiegi protetyczne lub inne) przeprowadzana jest gingiwektomia, czyli usunięcie części przerośniętej tkanki dziąsłowej.
– Stabilizowanie rozchwianych zębów, wypełnianie luk w uzębieniu i ustawianie zębów w szeregu – jeśli pozwala na to stan kości w szczękach. Wykorzystuje się tu protezy, szyny, aparaty ortodontyczne.
– Odtworzenie zniszczonych tkanek w szczękach – do dziąsła dostarczany jest specjalny preparat białkowy, który pobudza tkanki przyzębia do odnowy. Jeśli zanikowi uległa tkanka kostna, wykonywany jest przeszczep kości pobranej z obręczy biodrowej pacjenta lub z banku kości. Można też zastosować biomateriał, dzięki któremu możliwe jest odtwarzanie zniszczonych struktur podtrzymujących uzębienie.
– Odtworzenie całkowicie utraconego uzębienia z wykorzystaniem protez lub implantów.

Jak dbacie o zęby? Jak często chodzicie do dentysty?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak często wymieniać klocki hamulcowe?

Układ hamulcowy działa najlepiej gdy wszystkie jego elementy zgodnie ze sobą współpracują. Klocki powinny współgrać z tarczami, płyn hamulcowy powinien być dostosowany do temperatury, jaka panuje w układzie hamulcowym, itd.

Alkoholowy zespół płodowy – na czym polega?

Konsekwencje spożywania alkoholu w trakcie ciąży są bardzo poważne dla rozwijającego się płodu, przy czym są zdecydowanie groźniejsze, niż środki odurzające typu marihuana czy heroina. Nieodpowiedzialność matki w tym okresie jest dla dziecka obciążeniem na całe jego życie.

Zobacz też

Czy fundusz inwestycyjny może zbankrutować?

Odwiedzając placówki banków jesteśmy przez ich pracowników namawiani do skorzystania z oferty funduszy inwestycyjnych, które mogą przynieść dużo wyższe zyski od zwykłej lokaty bankowej w trakcie trwania hossy oraz spore straty w trakcie giełdowych spadków.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: