Choroby Picie kontrolowane - definicja, na czym polega?

Picie kontrolowane – definicja, na czym polega?

-

„Picie kontrolowane” (nazywane również „controlled drinking”) to potoczna nazwa pochodząca od ang. Harm reduction program, co oznacza „program zmniejszania szkód”. Nasuwa to oczywiście słuszny wniosek, iż metoda ta skierowana jest do osób, które nie potrafiły odrzucić całkowicie picia i zachować abstynencji. Okazało się jednak, że chorzy – poprzez zmniejszenie i kontrolowanie dawki spożywanego alkoholu – całkiem dobrze funkcjonują w społeczeństwie.

Picie kontrolowane ma na celu przede wszystkim ograniczenie spożywanego alkoholu w celu uniknięcia większych uszkodzeń organizmu. Ważna jest oczywiście kontrola terapeuty nad przebiegiem leczenia, gdyż alkoholik będzie miał problemy z utrzymaniem zasad. Terapeuta powinien również pomóc choremu w zrozumieniu, z jakich powodów sięgnął po alkohol i dlaczego stał on się tak ważny w jego dotychczasowym życiu. Należy wyznaczyć realne cele, do których osiągnięcia chory ma dążyć. Specjalista musi też wyjaśnić pacjentowi zasady leczenia:

– przedstawić cele leczenia i uzmysłowić alkoholikowi, że wszystko zależy tak naprawdę od jego własnej pracy i determinacji w osiągnięciu celu;

– opowiedzieć o jej zaletach (kontrola nad spożywanym alkoholem, a co za tym idzie – własnym życiem), ale i wadach (możliwość nawrotu choroby);

– wyznaczyć wspólnie cele, do których pacjent będzie dążył (pod nadzorem terapeuty).

Metoda „kontrolowanego picia” wymaga wiele pracy i zaangażowania ze strony osoby uzależnionej – musi ona bowiem wziąć pełną odpowiedzialność za swoje dalsze losy i być świadoma konsekwencji podejmowanych działań.

Co myślicie na ten temat? Czy może to przynieść pożądane rezultaty? Podzielcie się opiniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Drinki z wódką – przepisy

Wódka jest chyba najpopularniejszym alkoholem w Polsce. Jest obecna na weselach czy na imprezach domowych. Jednak najwyższy czas, aby przestać kojarzyć wódkę z ogórkiem kiszonym i śledzikiem. Wódka jest składnikiem wielu drinków, także tych delikatnych. Przez to, że sama nie ma wyrazistego smaku pasuje do większości alkoholi. Oto kilka przepisów na proste, ale ciekawe drinki z wódką.

Jakie zioła na bezsenność?

Bezsenność jest dolegliwością, na którą cierpi wiele osób. Oczywiście są dostępne liczne środki farmakologiczne, które mają za zadanie leczyć tę przypadłość, może jednak lepiej wypróbować naturalne, znane od wieków ziołowe sposoby walk z bezsennością.

Zobacz też

Przelew walutowy do banku w Polsce

Przelew walutowy jest najtańszym, najszybszym i najłatwiejszym sposobem dokonywania rozliczeń transakcji w handlu zagranicznym. Czy takich operacji można również dokonywać pomiędzy polskimi bankami?

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: