Choroby Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie

Pieluszkowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

-

Przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest zbyt cienka warstwą lipidową u niemowląt, czego skutkiem jest niedostateczna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Zbyt rzadkie zmienianie pieluchy może doprowadzić do powstania tego prolemu. Skóra malucha styka się wtedy przez dłuższy czas z amoniakiem, który powstaje na skutek rozkładu pod wpływem bakterii, moczu i kału, które prowadzą do podrażnienia skóry. Także wprowadzenie nowego pokarmu do diety niemowlaka, szczepionka, antybiotyki czy inne leki mogą prowadzic do zmiany składu stolca, a pojawiające się nowe substancje mogą podrażnić skórę niemowlaka. Inna przyczyną może być niedokładne wypłukanie pieluszki po praniu, zbyt rzadkie mycie niemowlaka, upały, w czasie których całe ciało niemowlaka jest wilgotne. Wspomniane wyżej odparzenie często wsytępuje obok pieluszkowego zapalenia skóry.

zapalenie skóry dzieckamorguefile.com

Odparzenie to zaczerwienienie, które występuje w okolicy cewki moczowej lub odbytu. Jest to sygnał dla rodziców, że dzieje się coś niedobrego i może dojść do pieluszkowego zapalenia skóy. To jak dalej rozwinie się ten problem zależy od rodziców – ich czujności oraz dalszego postępowania w przypadku zauważenia odparzenia. Jeżeli rodzic dokładnie umyje pupe niemowlaka, posmaruje kremem i będzie zwracać uwagę na to, aby często zmieniać pieluche, to najprawdopodobniej po paru godzinach albo kilku dniach zmiana ta zniknie. W przypadku jednak kiedy rodzice zlekceważą ten sygnał ostrzegawczy, w bardzo krótkim czasie zaczerwienie zamieni się w rumień, zauważalne będą wągry. Są to pierwsze objawy pieluszkowego zapalenia skóry. Wtedy zalecane jest minimum dwa razy dzinnie mycie pupy niemowlaka przegotowaną wodą bez dodatku żadnego mydła ani żelu. Poza tym należy często zmieniać pieluchę i pozwolić dziecku chwilę poleżeć na kocyku z goła pupą, posmarować ją kremem przeciw odparzeniom. Zazwyczaj takie postępowanie hamuje dalszy rozwój choroby, jednak czasami mimo prawidłowego postępowania dochodzi do rozszerzenia zaczerwienie na całą pupę. Skóra jest dodatkowo gorąca, łuszczy sie, pokryta jest krostkami. Dziecko źle śpi, często towarzyszy temu temperatura, grymaszenie. Ostre zapalenie skóry jest bardzo bolesne, lekarze porównują ból towarzyszący temu schorzeniu do tego, jaki występuje po poparzeniu słonecznym. Dla niemowlaka musi to być tym bardziej bolsne.

Mimo że istnieje wiele rad jak postępować w przypadku pieluszkowego zapalenia skóy, nie można działać na własną rękę. Konieczny jest kontakt z lekarzem, który przepisze odpowiednie maści, najprawdopodobniej z antybiotykiem ponieważ skóra ma cały czas kontakt z bakteriami występującymi w moczu i kale.

Juz samo odparzenie jest bardzo dotkliwe dla dziecka. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, bo to zmniejsza ryzykow wystąpienia podrażnień skóry.

Wasze dziecko cierpi na pieluszkowe zapalenie skóry? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się doświadczeniami.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Karta EURO 26 – co to jest?

Początki karty EURO26, to lata 60' i 70' ubiegłego wieku. Karty oferowały głównie zniżki w placówkach kulturalnych i na bazę turystyczną dla studentów. Spotkały się one z ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi i na przestrzeni czterdziestu lat ewoluowały. Obecnie w programie uczestniczą dziesiątki tysięcy młodych ludzi na świecie i tyleż samo instytucji czy podmiotów gospodarczych partneruje programowi.

Formalności przy kredycie odnawialnym

Osoby ubiegające się o kredyt odnawialny muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Linia kredytowa stanowi wprawdzie produkt komplementarny z rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym, jednakże jej otwarcie jest znacznie bardziej skomplikowane. Trudno się temu dziwić, ponieważ w ramach ROR-u klient dysponuje wyłącznie własnymi środkami oraz niewielkim limitem zadłużenia (debetu). W przypadku kredytu odnawialnego w grę wchodzą natomiast znacznie większe sumy (nawet dziesięciokrotnie wyższe od miesięcznych zarobków). Co więcej, posiadacz takiego kredytu najczęściej nie jest zmuszany przez bank do regulowania zobowiązań w ramach tak zwanych spłat minimalnych (taką metodę stosuje się wobec właścicieli kart kredytowych). Niemniej jednak musi on dokonać spłaty przed wyznaczonym w umowie terminem. W przeciwnym razie bank uwzględni odsetki karne, które są naliczane wedle wyższej skali oprocentowania.

Zobacz też

Konto firmowe a osobiste przy prowadzeniu firmy – porównanie

Obowiązek posiadania rachunku firmowego funkcjonował w Polsce w przeszłości do roku 2002. Wówczas wprowadzono zmiany w przepisach i opodatkowano oszczędności gromadzone na kontach indywidualnych, nie tylko na kontach firmowych. Przedsiębiorstwo nie jest zobligowane do posiadania rachunku bankowego, ale w tym obszarze występują pewne ograniczenia.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: