Przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest zbyt cienka warstwą lipidową u niemowląt, czego skutkiem jest niedostateczna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Zbyt rzadkie zmienianie pieluchy może doprowadzić do powstania tego prolemu. Skóra malucha styka się wtedy przez dłuższy czas z amoniakiem, który powstaje na skutek rozkładu pod wpływem bakterii, moczu i kału, które prowadzą do podrażnienia skóry. Także wprowadzenie nowego pokarmu do diety niemowlaka, szczepionka, antybiotyki czy inne leki mogą prowadzic do zmiany składu stolca, a pojawiające się nowe substancje mogą podrażnić skórę niemowlaka. Inna przyczyną może być niedokładne wypłukanie pieluszki po praniu, zbyt rzadkie mycie niemowlaka, upały, w czasie których całe ciało niemowlaka jest wilgotne. Wspomniane wyżej odparzenie często wsytępuje obok pieluszkowego zapalenia skóry.

zapalenie skóry dzieckamorguefile.com

Odparzenie to zaczerwienienie, które występuje w okolicy cewki moczowej lub odbytu. Jest to sygnał dla rodziców, że dzieje się coś niedobrego i może dojść do pieluszkowego zapalenia skóy. To jak dalej rozwinie się ten problem zależy od rodziców – ich czujności oraz dalszego postępowania w przypadku zauważenia odparzenia. Jeżeli rodzic dokładnie umyje pupe niemowlaka, posmaruje kremem i będzie zwracać uwagę na to, aby często zmieniać pieluche, to najprawdopodobniej po paru godzinach albo kilku dniach zmiana ta zniknie. W przypadku jednak kiedy rodzice zlekceważą ten sygnał ostrzegawczy, w bardzo krótkim czasie zaczerwienie zamieni się w rumień, zauważalne będą wągry. Są to pierwsze objawy pieluszkowego zapalenia skóry. Wtedy zalecane jest minimum dwa razy dzinnie mycie pupy niemowlaka przegotowaną wodą bez dodatku żadnego mydła ani żelu. Poza tym należy często zmieniać pieluchę i pozwolić dziecku chwilę poleżeć na kocyku z goła pupą, posmarować ją kremem przeciw odparzeniom. Zazwyczaj takie postępowanie hamuje dalszy rozwój choroby, jednak czasami mimo prawidłowego postępowania dochodzi do rozszerzenia zaczerwienie na całą pupę. Skóra jest dodatkowo gorąca, łuszczy sie, pokryta jest krostkami. Dziecko źle śpi, często towarzyszy temu temperatura, grymaszenie. Ostre zapalenie skóry jest bardzo bolesne, lekarze porównują ból towarzyszący temu schorzeniu do tego, jaki występuje po poparzeniu słonecznym. Dla niemowlaka musi to być tym bardziej bolsne.

Mimo że istnieje wiele rad jak postępować w przypadku pieluszkowego zapalenia skóy, nie można działać na własną rękę. Konieczny jest kontakt z lekarzem, który przepisze odpowiednie maści, najprawdopodobniej z antybiotykiem ponieważ skóra ma cały czas kontakt z bakteriami występującymi w moczu i kale.

Juz samo odparzenie jest bardzo dotkliwe dla dziecka. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, bo to zmniejsza ryzykow wystąpienia podrażnień skóry.

Wasze dziecko cierpi na pieluszkowe zapalenie skóry? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRwa kulszowa – objawy, leczenie
Następny artykułBól stopy po bieganiu – przyczyny, co robić?

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here