Pleśniawki u niemowląt - przyczyny, objawy, jak leczyć?

Choroby    
ocena
Pleśniawki są dość częstą przypadłością, która spotyka małych pacjentów, a ponadto wzbudza niepokój ich mam. Drobnoustrojem, który odpowiedzialny jest za występowanie pleśniawek, jest grzyb, drożdżak Candida albicans. Od razu rodzi się pytanie jak mogło dojść do zakażenia?

Pleśniawki u niemowląt - przyczyny, objawy, jak leczyć?

photoxpress.com

Trzeba zdawać sobie sprawę, iż układ odpornościowy człowieka przez całe życie styka się z różnymi bakteriami, wirusami, grzybami. Mechanizmy immunologiczne pozwalają umiejętnie zwalczać potencjalnych „wrogów zdrowia”. Nowonarodzone dziecko dopiero wykształca mechanizmy obronne. Układ immunologiczny noworodka oraz niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Dlatego też niekiedy nie umie sobie poradzić np. z drożdżakami i wówczas rozwinąć mogą się pleśniawki.

Pamiętajmy, że w pochwie kobiety bytują różne bakterie. Okres ciąży predysponuje do tego, iż w obrębie dróg rodnych obecne mogą być także grzyby Candida albicans. Wynika z tych rozważań, że w trakcie chociażby porodu, który odbywał się w sposób naturalny, noworodek mógł spotkać się z tym patogenem.

Nasze babcie i mamy ciągle powtarzały dzieciom „to jest be, nie bierz tego do buzi”. Miały dużo racji, ponieważ nie tylko bakterie, ale także i grzyby mogą się znajdować na brudnych przedmiotach, a kontakt bezpośredni z jamą ustną dziecka zwiększa szanse na zarażenie się malucha. Niestety zwłaszcza babcie, ale i niektóre mamy oblizywały smoczek, gdy upadł np. na podłogę. Jest to bardzo niewłaściwe postępowanie. Każdy człowiek ma nieco inną florę bakteryjną w jamie ustnej, a czasami bywa i tak, że bytuje tam Candida albicans, który u dorosłego nie musi dawać żadnych objawów. Natomiast wraz ze śliną przy oblizywaniu smoczka istnieje duża szansa, że zostanie przeniesiony do jamy ustnej noworodka.

Ponadto warto wspomnieć, że pleśniawki mogą wystąpić u dziecka po kuracji antybiotykami.

Jak wyglądają pleśniawki?

Najczęściej można je zobaczyć, gdy dziecko otwiera buzię. Wyglądają one jak białe naloty, które umiejscawiać się mogą na błonie śluzowej jamy ustnej, gardła, na języku, na dziąsłach. Wiele mam początkowo nie traktuje tych zmian jako przejawów patologii, ponieważ przypominają one resztki pokarmu. To trochę tak, jakby mleko, którym dziecko było karmione, „osiadło” w obrębie jamy ustnej. Stąd też niekiedy opisując takie zmiany, używa się porównania i mówi się, że wyglądają one jak twarożek.

Aby mieć pewność, że nie mamy do czynienia z pokarmem, wystarczy delikatnie potrzeć taką zmianę. Jeśli w wyniku tego działania pojawia się zaczerwienienie, to mamy już prawie pewność, że są to pleśniawki. Dodatkowo, niemowlę, u którego występują pleśniawki, może mieć zmniejszony apetyt i chęć do jedzenia. W trakcie karmienia czasami jest niespokojne. Zwykle pleśniawki wykrywa się, gdy nie są rozległe, rzadko natomiast rozpościerają się na dużej powierzchni błon śluzowych. Czasami ma również miejsce taka sytuacja, gdy dziecko ssąc mleko matki doprowadza do zakażenia jej drożdżakami i pojawiają się w obrębie brodawki sutkowej bolesne zmiany.

Zawsze – nawet, gdy jesteśmy prawie pewni, że u dziecka występują pleśniawki – trzeba zgłosić się do lekarza. Po zbadaniu dziecka będzie on mógł potwierdzić nasze przypuszczenia i co najważniejsze zleci odpowiednie leczenie. Pleśniawki trzeba leczyć, a pocieszające jest to, że zazwyczaj dobrze reagują na środki farmakologiczne i znikają.

Jak poradziliście sobie z pleśniawkami u swojego Maluszka? Leczenie okazało się skuteczne? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =