Pokrzywka - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Pokrzywka kojarzy się przede wszystkim ze zmianami na skórze, które swoim wyglądem przypominają bąble po oparzeniu się pokrzywą. Najbardziej znana jest postać pokrzywki, u której podłoża leży I typ reakcji alergicznej. Na czym on polega?

Pokrzywka - przyczyny, objawy, leczenie

fotolia.com

W skórze człowieka znajdują się komórki zwane mastocytami. Na ich powierzchni znajdują się przeciwciała z klasy IgE. W momencie, gdy do organizmu człowieka dostanie się antygen, łączy się on z tymi przeciwciałami i jednocześnie powoduje wyrzut zawartych w mastocytach substancji. Najważniejsza z nich jest histamina. To ona poprzez swoje właściwości rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa ich przepuszczalność i bierze udział w tworzeniu bąbli. W reakcji tej bierze jednak udział wiele związków chemicznych poza histaminą takich jak serotonina, bradykinina. Pokrzywka może się także rozwijać w różnych mechanizmach, nie tylko alergicznych.

Podstawową zmianą, jaką obserwuje się na skórze jest bąbel pokrzywkowy. Jego charakterystyczną cechą jest to, że pojawia się w bardzo krótkim czasie po kontakcie z alergenem. Histamina powoduje, że na skórze widoczny jest obrzęk. Bąbel można opisać jako uniesioną, ocieploną zmianę o różowej bądź nieco bladej barwie. Cechuje go to, że szybko pojawia się i szybko znika. Nieodłącznie towarzyszy mu uczucie swędzenia. Po ustąpieniu bąbla nie ma żadnych trwałych zmian na skórze. Najczęstsze przypadki pokrzywki nazywane są pokrzywką ostrą, a jej objawy trwają od kilku godzin do 6 tygodni.

Czy pokrzywka to tylko zmiany na skórze?

Nie. Histamina jest związkiem, który nie działa tylko miejscowo, ale ma wpływ na cały organizm. Powoduje ona obrzęk błon śluzowych jamy ustnej, a także dróg oddechowych, który jest niebezpieczny, gdyż jeśli jest masywny może doprowadzić do uduszenia się. Ponadto na skórze osób cierpiących na pokrzywkę zauważyć można tzw. dermografizm. Oznacza to, że w momencie potarcia skóry pojawia się na niej linijny obrzęk. Do objawów zaliczyć możemy także spadek ciśnienia krwi, nudności czy bóle głowy.

Co może powodować pokrzywkę?

Najprościej powiedzieć, że bardzo dużo różnych substancji niemniej jednak często są to pokarmy – orzechy, ryby, owoce, konserwanty zawarte w żywności, leki np. penicylina. Zmiany wystąpić mogą po użądleniu przez owada, u zakażonych wirusami EBV, HIV, WZW B i C. Zmiany hormonalne zachodzące w ciąży mogą sprawić, że w tym okresie pojawią się pierwsze symptomy. Istnieje cała grupa pokrzywek z nadwrażliwości na czynniki fizyczne takie jak niska temperatura, wibracje, woda, światło słoneczne. Pokrzywka może mieć podłoże autoimmunologiczne. Rzadziej stanowić może jeden z objawów nadczynności przytarczyc bądź tarczycy, a nawet nowotworów złośliwych. Choć najczęstsza jest pokrzywka ostra, której objawy utrzymują się, co najwyżej do 6 tygodni, to jednak wiele osób cierpi na jej postać przewlekłą. Czasem nie udaje się, mimo wykonania wielu badań diagnostycznych, ustalić przyczyny pokrzywki.

Jak radzić sobie z pokrzywką?

Pamiętać należy, iż alkohol, a także niektóre leki, np. kwas acetylosalicylowy, mogą nasilać objawy choroby, zatem warto ich unikać. Stres także potęguje dolegliwości. Oczywiście idealnie byłoby znaleźć substancję czy też czynnik, który powoduje pokrzywkę i unikać go w przyszłości. Nie zawsze jest to możliwe. Wówczas z pomocą przychodzą leki z grupy leków przeciwhistaminowych. Leki starsze z I generacji, do których zaliczane są antazolina, klemastyna, hydroksyzyna powodowały działania niepożądane, spośród nich uciążliwa była senność, zawroty głowy, zmęczenie, a także suchość w jamie ustnej, nudności czy wymioty. Nowsze leki zaliczane do leków II generacji, np. loraradyna, cetyryzyna, azelastyna, mają tą przewagę, że jeśli już wywołują objawy niepożądane, to są one minimalnie odczuwane przez pacjentów. Niezbyt optymistyczne w przypadku pokrzywek przewlekłych jest jednak to, że lubią one nawracać bądź utrzymywać się nawet latami.

Cierpicie z powodu częstych pokrzywek? Jak myślicie - co je wywołuje? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =