Potówki u niemowlaka - wygląd, gdzie występują, leczenie

Choroby    
ocena

Potówki są zazwyczaj efektem przegrzania dziecka. Niedojrzałe gruczoły potowe maluszków nie są w stanie poradzić sobie ze zbyt wysoką temperaturą. W podobny sposób może zareagować skóra na podwyższą temperaturę ciała, podczas utrzymującej się gorączki. Zdarza się, że potówki wywołuje niewystarczająca pielęgnacja lub niewłaściwie dobrane kosmetyki.

Potówki u niemowlaka - wygląd, gdzie występują, leczenie

sxc.hu

Jak wyglądają potówki? Zwykłe są małymi pęcherzykami wypełnionymi płynem, przypominającymi kropelki rosy. Zazwyczaj pojawiają się w okolicach głowy, pleców i w zgięciach stawów. Ciałko maluszka jest pokryte nimi w znacznej ilości. Jeśli przezroczysty płyn wypełniający potówki, zmętnieje, mówi się o potówkach białych. Infekcja może doprowadzić do przeistoczenia się płynu w ropę. Jeszcze inną odmianą są potówki czerwone – grudki o zabarwieniu czerwonym, rozmiarowo większe od potówek zwykłych, z pęcherzykiem i obwódką. Miejsca, w których się pojawiają, swędzą maluszka i pieką.

Skoro potówki są najczęstszym wynikiem przegrzania, logiczne jest, że aby im zapobiegać, należy dbać o optymalną temperaturę ciała i otoczenia. Szczególnie pora letnia sprzyja poceniu się skóry, więc nie ma potrzeby, aby na przykład noworodek miał jedną warstwę odzieży więcej niż jego mama. Wystarczy wtedy body z krótkim rękawem lub kaftanik i pieluszka, do przykrycia - leciutki kocyk, pieluszka flanelowa lub tetrowa bądź powłoczka. Kołdrę lepiej schować na jesień i zimę. Koniecznie należy zwrócić uwagę na jakość ubranek, które zakładamy maluszkowi. Powinny być wygodne, nieuciskające, wykonane z przewiewnego materiału, zwłaszcza bawełny. W upalne dni można pozwolić dziecku poleżeć nago. Wtedy skóra będzie najlepiej oddychać. Jeśli u noworodka pojawią się potówki na plecach, należy kilkukrotnie w ciągu dnia układać go na boku lub na brzuszku. Trzeba też zwrócić uwagę na temperaturę w mieszkaniu. Optymalną jest około 20oC, zwłaszcza w nocy.

Dobrym sposobem na zwalczenie potówek jest metoda naszych babć – wsypywanie kopiastej łyżki mąki ziemniaczanej do wody, w której kąpiemy malca. Po takiej kąpieli najlepiej jest już niczym nie smarować skóry dziecka, a już na pewno nie oliwką (zatyka pory, nasilając zmiany).

UWAGA!

Potówek absolutnie nie wolno wyciskać. Długo utrzymujące się zmiany, zaognione lub zajmujące dużą powierzchnię ciała, wymagają konsultacji lekarskiej.

Jak radzicie sobie z potówkami u swojego maluszka? Macie jakieś inne sprawdzone "patenty"? Podzielcie się nimi!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =