Problemy z oddychaniem, brak tchu, duszności - przyczyny

Choroby    
ocena
Wydawać by się mogło, że problemy z oddychaniem związane są tylko i wyłącznie z chorobami dotyczącymi układu oddechowego. Otóż nic bardziej mylnego. Pacjenci wielokrotnie zgłaszają się do lekarza, bo ciężko im się oddycha. Po zabraniu wywiadu okazuje się, że mają oni poczucie braku powietrza, które nazywa się dusznością.

Problemy z oddychaniem, brak tchu, duszności - przyczyny

photoxpress.com

Taki objaw, choć subiektywny, powinien skłonić lekarza do przeprowadzenia dalszej diagnostyki u danej osoby. Niezmiernie ważne jest przeprowadzenie z pacjentem rozmowy, która dostarczy dodatkowych informacji, pomocnych w poszukiwaniu przyczyny tych dolegliwości.

Jeżeli pacjent, zwykle małe dziecko, ma duszność, która pojawiła się nagle, ponadto obserwuje się u niego bardzo nasilone ruchy mięśni dodatkowych, które są zaangażowane w proces oddychania, a taka osoba ma trudności zwłaszcza z nabraniem powietrza, zaś przy wdechu słyszalny jest świst – można przypuszczać, iż przyczyną jest połknięte przez malucha ciało obce, które utkwiło gdzieś w drzewie oskrzelowym i wymaga usunięcia.

Nagle pojawiającej się duszności towarzyszyć może ból w klatce piersiowej. Zawsze należy ustalić, czy te symptomy nie były poprzedzone urazem. Trzeba wówczas zachować rozwagę i działać szybko, gdyż przyczyną braku tchu może być odma opłucnowa, która wymaga podjęcia natychmiastowego działania.

Ból, który lokalizuje się za mostkiem i ma charakter pieczenia, ucisku, rozpierania, promieniuje do lewego barku również przebiegać może z uczuciem braku powietrza, a cały zespół tych symptomów przemawiać może za zawałem serca. Ponadto wywołany być może przez tamponadę serca, rozwarstwienie aorty czy zatorowość płucną.

Duszność, która wystąpi nagle a przy tym występuje wraz ze świstami może sygnalizować atak astmy. Charakterystyczna jest również sytuacja, gdy pacjent skarży się na brak powietrza w nocy. Opisuje to jako napady duszności, ulgę przynosi mu przyjęcie pozycji siedzącej. Są to objawy typowe dla upośledzenia i niewydolności lewej komory serca. Jeżeli duszność stopniowo narasta i nasila się w ciągu kilku dni, przebiega wraz z podwyższeniem temperatur ciała i z odkrztuszaniem plwociny, wówczas może sygnalizować zapalenie płuc.

Istnieje także duszność, która pojawia się w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego i nazywa się dusznością wysiłkową. Jej występowanie skłania do rozważenia i przebadania pacjenta w kierunki choroby niedokrwiennej serca.

Czasami ma miejsce również sytuacja, że zmienia się charakter duszności – początkowo jest ona związana z wysiłkiem, zaś w miarę upływu czasu i rozwoju choroby pojawia się także w spoczynku. Taki obraz kliniczny można spotkać u osób cierpiących z powodu niewydolności serca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niedokrwistości czy chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem płytki nerwowo-mięśniowej.

Dość częstym objawem występującym u pacjentów jest kaszel. Choć najczęściej współistnieje z zakażeniem w obrębie dróg oddechowych, to jego przyczyn jest także wiele. Przewlekle utrzymujący się kaszel sygnalizować może występowanie przewlekłego nieżytu nosa, astmy oskrzelowej, refluksu żołądkowo-przełykowego, patologii serca. Może wystąpić także u osób, które przyjmują leki na nadciśnienie tętnicze z grupy inhibitorów konwertazy.

Macie problemy z oddychaniem? Co Was niepokoi? Konsultowaliście je z lekarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
4.44
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Mam taki dziwny problem bo od dwóch tygodni drugi raz mnie męczy duszność. Tak jak bym nie mógł rozszerzyć płuc. Ale mija po 10-15 min. Nie wiem czy to jakaś odma czy jakieś zapadniecie ??? Kaszel mam taki suchy i jak napije Piwa to tak mam. Dziwne uczucie. Proszę o szybką odpowiedź co to może znaczyć. Dziękuję Bardzo. ( 1,80M- 90 KG)

~ Marek G-Gostyn / 2016-10-11 00:51:51
oceń komentarz: (0) (1)

Ja z tym problemem borykam sie az od 2012, chociaż pierwszy atak mialam w 2009, ale szybko o tym zapomnialam, bo bylam dzieckiem. W 2012 mialam robione badania serca, tarczycy, krwi i płuc i wszystko w 100% wporzatku. Po pewnym czasie przestałam odczuwać duszności, ale w tym roku to wróciło. Lekarze podejrzewają refluks, ale musze zrobic gastroskopię, dla pewności. Ale w pewnych momentach czuje, ze to nie to. Dzisiaj w autobusie mialam taka sytuacje, ze nagle zrobiło mi sie duszno, zaczęłam sie pocić, cała sie trzęsłam, nie mogłam złapać oddechu. Nie wiedziałam co mam robic, wiec szybko wyszłam na nastepnym przystanku i zadzwoniłam po tatę, aby po mnie przyjechał, bo bałam sie wracać autobusem. Jutro musze jechac do szkoly a boje sie, ze znowu dostane takiego "ataku".

~ Oktawia / 2017-04-25 20:45:56
oceń komentarz: (0) (2)