Problemy z żołądkiem - co oznaczają?

Choroby    
ocena

Jednymi z najczęściej występujących problemów żołądkowych są niestrawność i wrzody żołądka. W jaki sposób z nimi walczyć, by nie odczuwać bólu i zahamować ich postęp?

Problemy z żołądkiem - co oznaczają?

sxc.hu

Niestrawność może nam dolegać w wyniku przejedzenia się lub spożycia składników dobranych w nieodpowiedni sposób. Może się objawiać odczuciem ciężkości żołądka, bólem, wymiotami, biegunką, nudnościami lub zgagą. Osoby o wrażliwym żołądku, w celu uniknięcia podobnych objawów, powinny  pamiętać, iż należy:

- spożywać potrawy świeże, najlepiej zaraz po ich przygotowaniu, kiedy są jeszcze ciepłe. Unikać zbyt długiego przechowywania jedzenia w lodówce, które traci swoją świeżość i może łatwo podrażnić żołądek.

- dostarczać naszemu organizmowi odpowiedniej ilości pokarmu, to znaczy nie za dużo i nie za mało

- przystępować do spożycia posiłku tylko wtedy, kiedy poprzedni został stawiony. Jeśli jemy  na pełny żołądek toksyny będą się chętniej odkładać, a żołądek będzie nam sprawiać kłopoty.

- spożywać posiłki w przyjaznej atmosferze, nie pozostając pod wpływem silnych emocji

- jeść pomału, dokładnie przeżuwać każdy kęs, nie spieszyć się

Aby uniknąć niestrawności można przed każdym posiłkiem rzuć kawałek korzenia imbiru, który pobudzi produkcję soków trawiennych oraz zwiększy apetyt. Jeśli niestrawność jednak wystąpi, należy przestrzegać lekką dietę, jeść dużo gotowanych warzyw, głównie w postaci zupy lub w połączeniu z ryżem. Można też spróbować  naturalnego leku, do przygotowania którego potrzebujesz pół łyżeczki nasion kopru włoskiego, kminku oraz tyle samo nasion kolendry. Zmieszaj je razem, wcześniej prażone i żuj około pół łyżeczki mieszanki kilka razy dziennie.

W przypadku wystąpienia wrzodów należy przede wszystkim usunąć z menu te potrawy, które mogą nasilić objawy (bóle, pieczenie, wymioty), głównie pokarm smażony i pikantne przyprawy. Wskazane są proste, nie podrażniające żołądka pokarmy: gotowane warzywa, mleko (w odpowiedniej ilości) ryż, kasza jęczmienna, płatki owsiane, chude mięso (gotowane lub duszone), ryby (również nie smażone), miód. Unikaj też cytrusów, szczególnie na pusty żołądek.

Osoba chorująca na wrzody żołądka powinna unikać stresu, który nasila objawy choroby, dużo odpoczywać, także w czasie dnia (godzina snu po południu jest jak najbardziej wskazana). Ważne jest też dbanie o regularne wypróżnianie się, gdyż zatwardzenie może mieć zły wpływ na chorobę. Należy zrezygnować z picia kawy, alkoholu i z palenia papierosów. W leczeniu wrzodów żołądka stosuje się antybiotyki.

UWAGA!

Kiedy masz skłonność do bólu żołądka, nie podrażniaj go bardziej takimi czynnościami, jak picie kawy, z rana, na czczo. Jeśli ciężko ci z niej w ogóle zrezygnować, decyduj się na małą filiżankę, alepo śniadaniu, a najlepiej zastąp ją kawą zbożową. Zaczynaj dzień od lekkiego pożywnego śniadania, na przykład od owsianki czy muesli i przestrzegaj zasad lekkiej diety opisanej wyżej. Zapewnij sobie jak najwięcej odpoczynku w ciągu dnia oraz całego tygodnia i unikaj stresu.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =