Wydaje się zatem, że wszystko w niniejszej materii jest jasne. Sprawa jednak nie przedstawia się tak prosto. Na męską erekcję ma bowiem wpływ wiele różnorodnych czynników. Jak twierdzą specjaliści, kłopoty ze wzwodem rzadko wynikają z poważnych problemów zdrowotnych.

Oczywiście choroby takie, jak cukrzyca, nadciśnienie czy przerost prostaty z natury rzeczy będą wpływały na erekcję. Jednak są to dolegliwości związane raczej z wiekiem. Tymczasem niejednokrotnie zdarza się, że w łóżku zawodzą również mężczyźni w sile wieku. W tych przypadkach przyczyn należy szukać na podłożu psychologicznym. Można tu doszukiwać się jakiejś traumy z przeszłości związanej z pierwszymi doświadczeniami seksualnymi, zwłaszcza nieudaną inicjacją seksualną. Z drugiej strony przyczyny kłopotów z potencją mogą okazać się bardzo prozaiczne.

Najbardziej powszechnym czynnikiem cywilizacyjnym destrukcyjnie wpływającym na sferę seksualną jest stres. Mężczyzna po ciężkim dniu w pracy, zwłaszcza jeśli ciąży na nim duża odpowiedzialność, rzadko kiedy ma ochotę na łóżkowe eksperymenty. Co ciekawe, hamująco na męski wzwód może podziałać również zbyt duża presja ze strony partnerki, która oczekuje od kochanka nieustannej gotowości do seksu. Nie bez znaczenia jest też jakość relacji w związku. Ciągłe kłótnie, wzajemna wrogość i emocjonalny chłód nie sprzyjają męskiej erekcji. Ważną rolę odgrywa również osoba samej partnerki, a zwłaszcza to, czy dba ona o swój wygląd, odpowiedni nastrój w sypialni czy seksowną bieliznę. W przypadku kłopotów z erekcją osobną grupę czynników odpowiedzialnych za zaburzenia w tej sferze stanowi dieta i używki, takie jak alkohol i papierosy.

Oczywiście sporadyczne problemy ze wzwodem mogą się przydarzyć każdemu mężczyźnie, jeżeli jednak mają charakter ciągły, to zamiast kupować szeroko reklamowane specyfiki, koniecznie należy odwiedzić specjalistę. Tylko to może bowiem doprowadzić do trwałego, a nie tylko doraźnego rozwiązania problemu.

Gdzie szukalibyście informacji na temat niepokojących Was problemów intymnych? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzedwczesny wytrysk – leczenie
Następny artykułKocham dwóch mężczyzn – co zrobić?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here