Choroby Przejściowe niedokrwienie mózgu - przyczyny, objawy

Przejściowe niedokrwienie mózgu – przyczyny, objawy

-

Charakterystycznie symptomy, jakie występują nagle u chorego, utrzymują się zawsze krócej niż 24 godziny. Doba czasu jest pewną granicą umowną. Kiedy objawy utrzymują się dłużej niż dobę, mówi się już o udarze niedokrwiennym mózgu. W przebiegu przejściowych ataków ischemicznych objawy trwają najczęściej od kilku minut do kilku godzin. Bardzo ważna informacja wiąże się z faktem, iż objawy ustępują całkowicie i nie pozostawiają u pacjentów żadnych deficytów.

Czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia przemijającego niedokrwienia mózgu, wydają się być zbliżone do tych, które predysponują do udaru niedokrwiennego mózgu. Niewątpliwie są to współistniejące u danej osoby choroby układu krążenia takie jak nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków. Choroba cywilizacyjna, jaką jest cukrzyca, również nie wpływa korzystnie. Ponadto wymienić należy tu osoby, które nie podejmują aktywności fizycznej, mają zaburzenia gospodarki lipidowej, często związane z niewłaściwą, zbyt tłustą dietą, palaczy tytoniu i osoby nadużywające alkoholu jako te, u których ryzyko pojawienia się symptomów przemijającego niedokrwienia mózgu jest większe.

Przejściowe ataki ischemiczne mogą być następstwem nagłego spadku ciśnienia tętniczego. Wywoływać je mogą drobne zatory zlokalizowane w naczyniach mózgowych. Oczywiście ich pojawienie się w wielu przypadkach związane jest z współistniejącą miażdżycą. Warto sprawdzić, czy u pacjenta nie ma zwężenia zastawki dwudzielnej serca.

Objawy przemijającego niedokrwienia mózgu związane są z tym, w obrębie jakiego obszaru doszło do niedokrwienia. Chyba najbardziej typowo dochodzi do zmian niedokrwiennych w obszarze unaczynionym przez tętnicę szyjną wewnętrzną. Wówczas chorzy nagle, niespodziewanie tracą wzrok w jednym oku, co po kilku minutach samoistnie ustępuje. Czasem może dojść do pojawienia się niedowładu po przeciwnej stronie ciała lub zaburzeń czucia. Pacjenci mogą mieć w trakcie ataku nieco przymgloną świadomość.

Gdy przejściowe niedokrwienie obejmie obszar unaczynienia układu kręgowo-podstawnego, chorzy zwykle doznają zawrotów głowy. Dołączać mogą się również zaburzenia widzenia, które ustępują. Zdarza się, że pacjenci mają zaburzone czucie na twarzy, problemy z artykulacją, nagle opada im powieka. Sporadycznie spotyka się przypadki, gdy niedokrwienie obejmuje część pnia mózgu, wtedy chorzy po prostu nagle upadają na ziemię.

Czy macie jakieś doświadczenia z tą chorobą? Czekamy na Wasze opinie

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Tak to już bywa, że w mieszkaniu - szczególnie studenckim - brakuje niektórych kuchennych sprzętów. I tak - o ile o nóż, widelec, czy nawet otwieracz do piwa nie jest jeszcze tak trudno, o tyle z korkociągiem może być już kłopot. Skoro jednak nie ma rzeczy nie możliwych, z niesfornym korkiem można sobie poradzić bez posiadania specjalistycznego sprzętu.

Jak prać puchową kurtkę?

Zimowe kurtki noszone codziennie bardzo szybko się brudzą. Jak wiec sobie radzić z tymi zabrudzeniami?

Zobacz też

Jak zrobić domowy olejek do masażu?

Każdy dobry, profesjonalny masażysta sięgnie po olejek do masażu, zdając sobie sprawę z tego, że mimo doskonałej techniki, bez odpowiedniego olejku nie osiągnie rewelacyjnych efektów. Jednak i laik, jedynie amator przyjemnych doznań będzie czerpał z olejku do masażu sporo przyjemności.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: