Przyczyny obrzęków

Choroby    
ocena

Obrzęki definiuje się jako zwiększenie objętości pozanaczyniowego płynu pozakomórkowego, które ujawnia się typowymi zmianami skóry i tkanki podskórnej. Przyczyn wywołujących obrzęki może być bardzo wiele.

Przyczyny obrzęków

sxc.hu

Trzeba zaznaczyć, że obrzęki mogą umiejscowione albo uogólnione. Powodem, który sprawia, że pojawiają się obrzęki może być stan zapalny, który wytworzył się na skutek działania jakiegoś czynnika fizycznego, chemicznego, infekcyjnego. Dochodzi w takim miejscu do uwolnienia kinin, a te z kolei zwiększają przepuszczalność naczyń. Cały taki proces sprawia, że miejsce na ciele staje się zaczerwienione, ocieplone, boli i jest obrzęknięte. Obrzęki umiejscowione mogą także być spowodowane zaburzonym odpływem chłonki. Utrudnienia w krążeniu limfy przybierać mogą charakter zapalny lub niezapalny.

W pierwszym przytoczonym przypadku mamy na myśli obrzęki, które lokalizują się na kończynach dolnych, a pierwotnym sprawcą patologii są czynniki wywołujące różę, czyraka, infekcje podskórne. Wśród nieprawidłowości o charakterze niezwiązanym ze stanem zapalnym wyróżnia się istniejące od urodzenia malformacje naczyniowe, a także dość pokaźną grupę stanów, które mogą zamykać światło naczyń limfatycznych. Dzieje się tak zwykle w przypadku nowotworów, po zabiegach operacyjnych, urazach, radioterapii, rzadziej przy obecności pasożytów w drogach limfatycznych. Następna grupa przyczyn związana jest z zaburzeniami krążenia żylnego, przede wszystkim pod postacią zakrzepowego zapalenia żył. Obrzęki na tym podłożu rozwinąć się mogą w wyniku przewlekłej niewydolności żylnej, w przebiegu chorób zakaźnych, po operacjach a nawet po porodzie. Oczywiście obrzęki umiejscowione często spotyka się u ludzi, gdy powstają na bazie reakcji alergicznej. Są one niebezpieczne, jeśli dotkną dróg oddechowych, bo mogą doprowadzić nawet do uduszenia się.

Teraz warto wspomnieć o patologiach, które mogą przyczyniać się do pojawiania się obrzęków uogólnionych. Tworzyć się mogą w przebiegu niewydolności serca. Typowo u osoby chodzącej lokalizują się na kończynach dolnych, natomiast u osoby leżącej w okolicy krzyżowej. Do ich opisu używa się określenia ciastowate, bo gdy uciśnie się je palcem, to pozostaje taki dołeczek, który wolno wyrównuje się. Obrzęki mogą być również pochodzenia wątrobowego i wówczas występują jako wodobrzusze. W jego patogenezie odgrywa rolę nadciśnienie wrotne, toksyny jelitowe, wzmożone ciśnienie w obrębie żył wątrobowych. Lokalizacja obrzęków na twarzy, na powiekach skłania lekarzy do szukania chorób nerek. Często pojawiają się one jako symptom zespołu nerczycowego czy kłębuszkowych zapaleń nerek. Mogą mieć one różnorakie nasilenie, być masywne lub niewielkie.

UWAGA!

Do innych zaburzeń powodujących obrzęki prowadzić może niedoczynność tarczycy, zespól Cushinga. Kobiety czasem obserwują u siebie obrzęki występujące przed krwawieniem miesięcznym. Obrzęki mogą być spowodowane niedoborem białka, potasu, selenu oraz witaminy B1.

Czy mieliście kiedyś obrzęki? Objawem jakiej choroby były? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =