Rak krtani - objawy

Choroby    
ocena

Rak krtani plasuje się na 7 miejscu, jeśli chodzi o częstość występowania nowotworów złośliwych. Pacjenci zgłaszają się z powodu niepokojących ich dolegliwości do lekarzy rodzinnych i laryngologów. To właśnie ci ostatni zajmują się w głównej mierze diagnozowaniem i leczeniem tego nowotworu.

Rak krtani - objawy

photoxpress.com

Rak krtani to nowotwór, którego najczęściej spotyka się w obrębie głowy i szyi. Chociaż etiologia, procesy prowadzące do rozwoju raka krtani nie są dokładnie wyjaśnione, to udowodniona została rola pewnych czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania.

Okazało się, że wśród nich najważniejsze jest palenie papierosów. Palacze są bardziej predysponowani na zachorowanie. Uważa się również, że przewlekłe, długotrwałe drażnienie chemikaliami, narażenie na związki chromu czy azbest zwiększają ryzyko karcynogenezy. Spożywanie bardzo gorących potraw i napojów oraz picie alkoholu może się także przyczyniać w jakimś stopniu do zmian neoplastycznych, które toczą się w krtani.

Chorzy, u których wykrywa się raka krtani, to w większości mężczyźni około 60 roku życia. Niemniej jednak w ostatnich latach zauważa się rosnącą liczbę rozpoznań tego nowotworu u kobiet. Warto podkreślić, że rak krtani może być poprzedzony niektórymi patologiami, które dotyczą krtani. Takie stany jak pachydermia, leukoplakia, przewlekłe zapalenie krtani czy obecność brodawczaków krtani typu dorosłych predysponują do rozwoju raka krtani. Jeśli chodzi o typ nowotworu, to z patomorfologicznego punktu widzenia ponad 90% przypadków stanowi rak płaskonabłonkowy.

Jakie objawy powinny skłaniać pacjentów do zgłoszenia się na wizytę do lekarza?

Najbardziej popularnym objawem raka krtani jest chrypka. Oczywiście, należy pamiętać, że nagle pojawiająca się chrypka, która związana jest z infekcją toczącą się w obrębie górnych dróg oddechowych, która stopniowo ustępuje pod wpływem leczenia, nie stanowi zazwyczaj powodu do niepokoju. Uważa się, że każda chrypka, która utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, powinna być wskazaniem do skierowania pacjenta do laryngologa. Kolejne symptomy również dotyczyć mogą zmian związanych z głosem. Dostrzegalna jest zmiana barwy głosu, podczas mówienia chory może męczyć się, a czasem opisuje, że jego głos stał się ostatnio jakby słabszy.

Pacjenci niekiedy opisują też dziwne uczucie, jakby coś uciskało ich krtań. Mają wrażenie obecności ciała obcego w krtani lub w gardle. Mogą odczuwać ból podczas połykania. Czasami skarżą się na trudności w zaczerpnięciu powietrza podczas oddychania, zgłaszają duszność.

Mniej typowe objawy to: kaszel, krwioplucie czy nieprzyjemny oddech. Niezwykle istotne podczas badania jest także ocena węzłów chłonnych głowy i szyi. Sprawdza się w ten sposób czy są one twarde czy miękkie, jaka jest ich przesuwalność względem podłoża, czy skupione są w pakietach oraz jaki mają rozmiar.

Jakie objawy zaobserwowaliście u chorych na raka krtani? Czekamy na Wasze spostrzeżenia

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =