Choroby Rak krtani - objawy

Rak krtani – objawy

-

Rak krtani to nowotwór, którego najczęściej spotyka się w obrębie głowy i szyi. Chociaż etiologia, procesy prowadzące do rozwoju raka krtani nie są dokładnie wyjaśnione, to udowodniona została rola pewnych czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania.

Okazało się, że wśród nich najważniejsze jest palenie papierosów. Palacze są bardziej predysponowani na zachorowanie. Uważa się również, że przewlekłe, długotrwałe drażnienie chemikaliami, narażenie na związki chromu czy azbest zwiększają ryzyko karcynogenezy. Spożywanie bardzo gorących potraw i napojów oraz picie alkoholu może się także przyczyniać w jakimś stopniu do zmian neoplastycznych, które toczą się w krtani.

Chorzy, u których wykrywa się raka krtani, to w większości mężczyźni około 60 roku życia. Niemniej jednak w ostatnich latach zauważa się rosnącą liczbę rozpoznań tego nowotworu u kobiet. Warto podkreślić, że rak krtani może być poprzedzony niektórymi patologiami, które dotyczą krtani. Takie stany jak pachydermia, leukoplakia, przewlekłe zapalenie krtani czy obecność brodawczaków krtani typu dorosłych predysponują do rozwoju raka krtani. Jeśli chodzi o typ nowotworu, to z patomorfologicznego punktu widzenia ponad 90% przypadków stanowi rak płaskonabłonkowy.

Jakie objawy powinny skłaniać pacjentów do zgłoszenia się na wizytę do lekarza?

Najbardziej popularnym objawem raka krtani jest chrypka. Oczywiście, należy pamiętać, że nagle pojawiająca się chrypka, która związana jest z infekcją toczącą się w obrębie górnych dróg oddechowych, która stopniowo ustępuje pod wpływem leczenia, nie stanowi zazwyczaj powodu do niepokoju. Uważa się, że każda chrypka, która utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, powinna być wskazaniem do skierowania pacjenta do laryngologa. Kolejne symptomy również dotyczyć mogą zmian związanych z głosem. Dostrzegalna jest zmiana barwy głosu, podczas mówienia chory może męczyć się, a czasem opisuje, że jego głos stał się ostatnio jakby słabszy.

Pacjenci niekiedy opisują też dziwne uczucie, jakby coś uciskało ich krtań. Mają wrażenie obecności ciała obcego w krtani lub w gardle. Mogą odczuwać ból podczas połykania. Czasami skarżą się na trudności w zaczerpnięciu powietrza podczas oddychania, zgłaszają duszność.

Mniej typowe objawy to: kaszel, krwioplucie czy nieprzyjemny oddech. Niezwykle istotne podczas badania jest także ocena węzłów chłonnych głowy i szyi. Sprawdza się w ten sposób czy są one twarde czy miękkie, jaka jest ich przesuwalność względem podłoża, czy skupione są w pakietach oraz jaki mają rozmiar.

Jakie objawy zaobserwowaliście u chorych na raka krtani? Czekamy na Wasze spostrzeżenia

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie ciasta upiec na Wielkanoc?

Wielkanocny stół ugina się nie tylko pod jajami i wędlinami. Pojawiają się na nim także pyszne ciasta i desery. Prym wiodą mazurki i wielkanocne baby, ale wiele osób nie wyobraża sobie Wielkanocy bez sernika i paschy. Przygotowanie ciast to pracochłonne zajęcia, ale zachęcamy do samodzielnych wypieków. Dzięki temu poczujemy w domu zapach migdałów i drożdżowego ciasta z rodzynkami, a to typowe zapachy Wielkanocy.

Za dużo pieniędzy na telefonie – jak je wykorzystać?

Za dużo środków na komórce? Zrobiła Ci się już niezła skarbonka w telefonie? Znowu musisz zasilić konto, bo środki przepadną? Koniecznie coś z tym zrób!

Zobacz też

Jak wytrzymać wakacyjną rozłąkę?

Rozstanie na wakacje często zdarza się bardzo młodym ludziom, którzy na przykład wyjeżdżają ze swoimi rodzicami. Taka rozłąka nigdy nie jest czymś miłym, ponieważ wiąże się nie tylko z tęsknotą za drugą połową, ale także z obawą przed jej zdradą. Jak przetrwać rozstanie na czas wakacji?

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: