Rak pęcherza moczowego - przyczyny, profilaktyka

Choroby    
ocena

Byłoby naprawdę idealnie, gdyby udało się poznać przyczyny powstawania wszystkich nowotworów. Taka wiedza umożliwiłaby nie tylko opracowanie leków, które ukierunkowałoby na konkretny cel, ale również udałoby się uniknąć czynników o udowodnionej kancerogenności. Niemniej jednak rzeczywistość, póki co, jest inna.

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, profilaktyka

sxc.hu

Medycyna uczyniła ogromny postęp w dziedzinie diagnozowania chorych, opracowano nowoczesne badania, wprowadza się coraz bardziej innowacyjne metody leczenia. W wielu przypadkach kwestia pochodzenia, etiologii chorób jest wciąż nie do końca wyjaśniona. Podobnie przedstawia się sytuacja, gdy mowa o raku pęcherza moczowego.

Prowadzone badania naukowe dowiodły, że w jego powstawaniu ma swój udział czynnik genetyczny. Okazało się, iż u pacjentów z tym nowotworem dostrzega się pewne nieprawidłowości, mutacje w obrębie genu p53. Jest to jednak informacja bardzo ogólna, ponieważ zaburzenia genetyczne dotyczące tego konkretnego genu są związane z wieloma nowotworami. Poza tym na składową genetyczną nie mamy większego wpływu.

Oczywiście, najbardziej interesuje nas, co możemy zrobić, żeby zminimalizować szansę zachorowania na raka pęcherza moczowego. Udowodnione zostało, iż na jego rozwój w dużej mierze ma wpływ palenie tytoniu. Podaje się nawet, że nikotyna i substancje zawarte w dymie tytoniowym są najważniejszymi czynnikami ryzyka powstawania tego nowotworu. Zatem okazuje się, że palenie tytoniu niesie ze sobą ogromną liczbę niebezpieczeństw i zagrożeń.

Wśród tych najbardziej groźnych wyliczyć trzeba nowotwory zależne od tytoniu, a wśród nich rak płuca i rak pęcherza moczowego. Nierozpoczynanie palenia papierosów bądź rzucenie tego nałogu to życiowa inwestycja, która może się naprawdę opłacić! Czasami, zwłaszcza u mieszkańców Wschodu, rak pęcherza moczowego może się rozwijać na bazie zakażeń pasożytami, takimi jak schistosoma. Podaje się również, że ekspozycja i narażenie na długotrwałe i przewlekłe działanie niektórych barwników, akroleiny, węglowodanów alifatycznych może zapoczątkowywać procesy nowotworzenia. Nie w pełni udokumentowany jest wpływ nadmiernego spożywania takich produktów jak słodziki czy duże ilości kawy, ale podejrzewa się, że mogą one odgrywać rolę w rozwoju raka pęcherza moczowego.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym nowotworze? Na pewno to, że chorują na niego częściej mężczyźni, którzy znajdują się w szóstej bądź siódmej dekadzie swojego życia. Najbardziej charakterystycznym objawem raka pęcherza moczowego jest obecność krwi w moczu. Zawsze powinna ona skłonić daną osobę do szybkiej konsultacji z lekarzem. Ponadto nie wolno bagatelizować symptomów związanych z częstszym oddawaniem moczu, budzeniem się w nocy z powodu konieczności oddania moczu, występowaniem parcia na mocz.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =