Refluksy moczowodowe u dzieci - objawy, rozpoznanie

Choroby    
ocena

Refluksy moczowodowe są zaliczane do wad wrodzonych, które dotyczą układu moczowego. Wady w obrębie układu moczowego są częstymi nieprawidłowościami, które występują u dzieci. Refleksy moczowodowe polegają na odpływie wstecznym moczu.

Refluksy moczowodowe u dzieci - objawy, rozpoznanie

photoxpress.com

W warunkach fizjologicznych mocz spływa moczowodami do pęcherza moczowego. Natomiast omawiana wada wrodzona polega na tym, że z pęcherza moczowego wędruje on z powrotem do moczowodów. Zawsze rodzi się pytanie, gdzie tkwi przyczyna takich odpływów? Może być ona związana z nieprawidłowo rozwiniętymi ujściami moczowodów do pęcherza. Czasami w rozwoju człowieka nie doszło do prawidłowego wykształcenia błony mięśniowej w obrębie pęcherza moczowego. Ten problem dotyczy również osób, które mają zaburzenia neurogenne pęcherza moczowego lub podwyższone ciśnienie w nim panujące.

Niestety zdarza się tak, że długo nie pojawiają się specyficzne objawy, które mogłyby skłonić do diagnozowania dziecka w kierunku odpływów moczowodowych. Dzieci prezentują zazwyczaj nieswoiste symptomy. Mogą być niespokojne, rozdrażnione, apatyczne. Czasem zdarza się, że mają podwyższoną temperaturę ciała.

Jakie zagrożenia niosą ze sobą odpływy moczowodowe?

Główny problem tkwi w tym, że cofający się mocz może zawierać drobnoustroje chorobotwórcze, które przedostają się z nim z pęcherza moczowego do moczowodów. W związku z tym u małych pacjentów częste są objawy związane z zakażeniem dróg moczowych. W analizie moczu często występuje wtedy nadmiar leukocytów.

Co jest ważne, gdy chodzi o leczenie pacjenta?

Bardzo istotne jest prawidłowe określenie i sklasyfikowanie refluksu. Istnieje powszechnie uznawana klasyfikacja odpływów moczowodowych, która wyróżnia pięć stopni tej patologii. Różnią się one pomiędzy sobą tym, jak wysoko odpływa mocz i w jaki sposób wpływa to na wygląd dróg moczowych.

Jeśli mowa o pierwszym stopniu, to mocz cofa się jedynie do jakiejś wysokości moczowodu. Stopień drugi charakteryzuje się tym, iż mocz odpływa tak, że dostaje się do końca moczowodu, a czasami do miedniczek nerkowych. Trzeci stopień wiąże się z poszerzeniem moczowodu, miedniczej i kielichów nerkowych. W czwartym stopniu te zmiany związane z poszerzeniem są jeszcze bardziej nasilone. Natomiast piąty stopień oznacza, że moczowody są znacznie poszerzone, jak również znacząco poskręcane i zdeformowane, poszerzeniu ulegają także miedniczki i kielichy nerkowe, dochodzi tu także do uszkodzenia nerek.

Od stopnia zaawansowania choroby zależy sposób jej leczenia. W początkowych stadiach w leczeniu stosowane są antybiotyki. Zasadność ich stosowania polega na tym, że chronią one pacjenta przed zakażeniami układu moczowego. W zaawansowanych stadiach choroby stosuje się leczenie chirurgiczne, aktualnie poza klasycznymi metodami operacyjnymi wdraża się do leczenia metody laparoskopowe.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =