Nie została w pełni odkryta etiologia i mechanizmy, które prowadzą do wystąpienia RZS. Uważa się, że u tych pacjentów dużą rolę odgrywają zaburzenia immunologiczne. Dochodzi do wzmożonej odpowiedzi immunologicznej na nieznany dotąd antygen. Pewną rolę w patogenezie choroby odgrywa predyspozycja genetyczna, jeśli ktoś z najbliższej rodziny chorował na RZS, to ryzyko zachorowania u danej osoby jest nawet czterokrotnie wyższe. Podejrzewa się również, że niektóre wirusy – jak np. wirus EBV czy wirus różyczki – mogą wpływać na patologiczne mechanizmy.

Jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów?

Pacjenci zgłaszają się do lekarzy z powodu objawów zapalenia stawów. Zwykle na pierwszy plan wysuwa się bolesność stawów. Ponadto zauważyć można, że stawy objęte procesem patologicznym, są obrzęknięte. Chorzy mają zazwyczaj ograniczoną ruchomość w obrębie zajętych chorobowo stawów. Nie są w stanie wykonać wszystkich rodzajów ruchów w pełnym ich zakresie.

Stosunkowo typowym objawem jest tzw. sztywność poranna. Na czym ona polega? W godzinach rannych, po odpoczynku nocnym pacjenci czują jakby ich stawy były sztywne. Nie są w stanie np. utrzymać szczoteczki do zębów, nie mogą utrzymać w ręku łyżki. Wraz z upływem czasu i w trakcie trwania dnia uczucie sztywności ustępuje. Często jest najbardziej nasilone w ciągu pierwszej godziny po obudzeniu się.

Wyżej opisane symptomy utrzymują się u pacjentów przez kilka tygodni. Bardzo charakterystyczne dla reumatoidalnego zapalenia stawów jest występowanie zmian zapalnych w wielu stawach, najczęściej więcej niż pięciu. Najczęściej są to drobne stawy rąk, nadgarstków, stóp. Taka lokalizacja wydaje się najczęstsza dla RZS, ale należy pamiętać, że choroba dotykać może również duże stawy. Niestety reumatoidalne zapalenie stawów doprowadza do zmian w obrębie stawów, które są nieodwracalne. Z czasem mogą spowodować nawet unieruchomienia stawów. Typowe dla RZS są deformacje, które mogą, aczkolwiek nie muszą powstać, często widoczna jest u tych pacjentów ulnaryzacja rąk.

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że RZS to choroba ogólnoustrojowa. W związku z tym objawy tej choroby mogą dotyczyć wielu układów. Czasami chorzy zgłaszają ogólne pogorszenie samopoczucia, są zmęczeni, apatyczni. Skarżą się na utratę apetytu oraz spadek masy ciała. Możliwe jest występowanie stanów podgorączkowych. W przebiegu RSZ pojawiać się mogą guzki reumatoidalne na skórze, czasem obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych, zapalenia twardówki czy naczyniówki oka. Mogą się również pojawić zmiany patologiczne związane z obecnością wysięku w osierdziu czy opłucnej.

Czy spotkaliście się kiedyś z tą chorobą? Jakie leczenie zastosowano? Podzielcie się doświadczeniami w komentarzu

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest franczyza społeczna?
Następny artykułJak przebiega likwidacja fundacji?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here