Choroby Rzeżączka - definicja, objawy

Rzeżączka – definicja, objawy

-

Mechaniczne sposoby antykoncepcji pozwalają na zminimalizowanie ryzyka zarażenia się tą chorobą. Warto także pamiętać o przestrzeganiu prostych, podstawowych zasad higieny, jaką jest chociażby stosowanie wyłącznie własnego ręcznika. Nie istnieje jakaś specyficzna ochrona przed tą chorobą. Zazwyczaj przestrzeganie zasad higieny i używanie zabezpieczeń w trakcie stosunków seksualnych pozwalają zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby.

Rzeżączkę wywołuje bakteria o nazwie Neisseria gonorrhoeae. Stany patologiczne, które powoduje, związane są z tworzeniem się stanu zapalnego w obrębie cewki moczowej i narządu rodnego u kobiet. Podobne stany powodować może zakażenie spowodowane przez Chlamydia trochomatis, dlatego też wymagają one różnicowania.

Rzeżączka u mężczyzn objawia się pod postacią zapalenia cewki moczowej. Objawy zazwyczaj pojawiają się na kilka dni po narażeniu na styczność z bakterią. Panowie obserwują wyciek z ujścia cewki moczowej. Wydzielina, która się z niej wydostaje, jest mętna, nieprzezroczysta, ropna. Do tego dołączają się dolegliwości w trakcie oddawania moczu. Należą do nich: odczuwanie dyskomfortu w trakcie mikcji, pieczenie lub swędzenie. Jeśli do zakażenia doszło w trakcie kontaktów orogenitalnych, u pacjentów może rozwinąć się zapalenie gardła, które objawia się podobnie jak typowe zapalenie gardła – bólem, pieczeniem, chrypką. Rzeżączka musi być leczona, ponieważ, gdy nie wdroży się odpowiedniego postępowania, może dojść do wystąpienia powikłań pod postacią zapalenia najądrza, niepłodności, zapalenia gruczołów opuszkowo-cewkowych. Sporadycznie, ale zdarza się, że pacjenci odczuwają dolegliwości ze strony stawów.

U kobiet zakażenie dwoinką rzeżączki może spowodować także zapalenie cewki moczowej. Zazwyczaj współistnieje ono ze zmianami zapalnymi na szyjce macicy. Dominują objawy związane z zakażeniem układu moczowego, czyli częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, uczucie braku opróżnienia pęcherza po mikcji, pieczenie, swędzenie w trakcie oddawania moczu. Jeśli chodzi o zapalenie szyjki macicy, objawy mogą być w różne. Często pojawiają się upławy. Czasem dochodzi do zaburzeń miesiączkowania lub krwawień pomiędzy miesiączkami. Również u kobiet dojść może do powstania niebezpiecznych powikłań. Wśród nich wymienić należy różne stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej, niepłodność, a także przyczynianie się do wystąpienia w przyszłości ciąży pozamacicznej.

W praktyce klinicznej noworodkom zakrapla się do worka spojówkowego tuż po urodzeniu 1% wodny roztwór azotanu srebra. Dzięki temu chroni się dziecko przed możliwością zakażenia się dwoinką rzeżączki, która może znajdować się w drogach rodnych matki, a tym samym – zapobiega się zapaleniu spojówek wywołanemu przez ten patogen.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Stres – fizyczne objawy

Stres stanowi jedną z chorób cywilizacyjnych i wydaje się, że głęboko wniknął w styl życia współczesnego człowieka. Stres wkrada się w nasze życie zawodowe, domowe a czasem pojawia się nawet bez wyraźnie zarysowanego powodu. Jak nasze ciało reaguje na napięcie psychiczne?

Zasady dotyczące stroju męskiego

Nawet jeśli mężczyźni przywiązują mniejszą wagę do własnego wyglądu niż panie, powinni przed wyjściem upewnić się, czy nie popełnili kliku błędów. Etykieta dość surowo odnosi się do stroju dlatego chcąc okazać szacunek, trzeba mieć ją na uwadze.

Zobacz też

Kredyt inwestycyjny dla firm – wymagania

Bank decyduje się na sfinansowanie jakiegoś przedsięwzięcia inwestycyjnego za pomocą kredytu tylko wtedy, gdy istnieją przesłanki pozwalające sądzić, że odniesienie ono pozytywny skutek. Warto pamiętać, że przedsiębiorca jest traktowany dość podejrzliwie przez większość banków. Oczywiście nie jest to kwestia irracjonalnych uprzedzeń, lecz rezultat analizy danych statystycznych, które wskazują na podwyższone ryzyko kredytowe w przypadku tej grupy klientów. Ze szczególną rezerwą są traktowane firmy, które dopiero zapoczątkowały swoją działalność.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: