Skolioza - leczenie

Choroby    
ocena
Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poziomej. Zniekształcenia to określa się również poprzez użycie stopni. Przyczyn skoliozy może być wiele, niemniej jednak dalej stosunkowo częsta jest skolioza idiopatyczna, czyli taka, w której... nie da się ustalić etiologii.

Skolioza - leczenie

photoxpress.com

Istnieje wiele podziałów skolioz, które powstały w oparciu o różne cechy. Rodzaj podjętego leczenia zależy od wieku pacjenta, zaawansowania choroby i jej ciężkości. W leczeniu skolioz wyróżniamy metody nieoperacyjne i operacyjne.

Do pierwszej grupy należą masaże, ćwiczenia i gorsety. Masaże stanowią jedynie metodę wspomagającą leczenie. Jego istota opiera się na rozluźnianiu poprzez masażystę przykurczonych mięśni. Odpowiedni masaż, który ma być elementem terapii, powinien być wykonywany po zapoznaniu się ze zdjęciem rtg kręgosłupa, powinien również obejmować konkretne partie mięśni i dotyczyć jednej strony ciała. Niestety, sam masaż nie spowoduje rozwoju siły mięśni kręgosłupa.

W szkołach dzieci badane są przesiewowo przez lekarzy, aby sprawdzić, czy nie rozwija się u nich skolioza. Wczesne i niewielkie deformacje można korygować stosując odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Już w fazie profilaktyki, ale także w leczeniu ważne jest, aby dbać dobrą sprawność fizyczną młodego pacjenta. Pomaga w tym uprawianie sportów, które wpływają na mięśnie całego ciała i nie obciążają nadmiernie tylko niektórych jego partii, np. pływanie.

Wśród skolioz wyróżniamy skoliozy czynnościowe, które spowodowane są wadą postawy. To w tych przypadkach właśnie ćwiczenia fizyczne prowadzone pod okiem rehabilitanta przynoszą bardzo dobre efekty. Jeśli chodzi o skoliozy idiomatyczne, wykonywanie ćwiczeń fizycznych może zapobiegać pogłębianiu nasilania się skoliozy, ale nie jest to regułą.

Zawsze należy monitorować przebieg choroby wykonując zdjęcia rtg kręgosłupa. Jeżeli deformacja kręgosłupa jest duża, ćwiczenia przestają wystarczać. Dlatego zaprojektowano gorsety, które stanowią jakąś szansę przed uniknięciem leczenia operacyjnego. Jednak nawet one nie są w stanie dostatecznie pomóc, gdy skrzywienie jest określane jako większe niż 50 stopni. Leczenie przy użyciu gorsetu proponowane jest dzieciom i młodzieży, pacjentom, których kręgosłup nie dojrzał jeszcze całkowicie. Jego noszenie ma niejako „zmusić” kręgosłup i pacjenta do utrzymywania prawidłowej pozycji i jego zadaniem jest umożliwienie odpowiedniego wzrostu i rozwoju mięśni.

Najbardziej inwazyjna metoda leczenia skolioz to operacja kręgosłupa. Leczenie to wybierane jest, gdy skrzywienie wynosi powyżej 50 stopni, a także gdy pomimo stosowania metod nieinwazyjnych, nie udaje się zahamować postępu choroby. Korygowanie skrzywienia kręgosłupa odbywa się przy użyciu metalowych prętów i śrub, które są przykręcane do kości.

Czy Wy lub Wasi bliscy walczycie ze skoliozą? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =