Śmiechoterapia - na czym polega? Śmiechoterapia dla dorosłych i dzieci

Choroby    
ocena

„Śmiech to zdrowie” - często w naszym życiu słyszymy takie słowa. Śmiejemy się w bardzo różnych sytuacjach życiowych. Śmiejemy się z radości, ze wzruszenia, tak po prostu z jakiegoś wydarzenia, z dowcipu... Tych sytuacji jest naprawdę bardzo dużo. Każdy człowiek śmieje się też zupełnie z czegoś innego. Ludzie na całym świecie mają inne poczucie humoru. To jest ich bogactwem i bardzo dobrze, że tak się różnimy.

Śmiechoterapia - na czym polega? Śmiechoterapia dla dorosłych i dzieci

sxc.hu

Przez śmiech możemy naprawić bardzo wiele sytuacji stresujących. Ogólnie śmiejąc się rozładowujemy negatywne emocje. Dlatego też wielu specjalistów i terapeutów stosuje śmiech jako metodę terapeutyczną w leczeniu wielu schorzeń takich jak: depresja, zaburzenia zachowania, w chorobach onkologicznych. Taką metodę terapii nazywamy śmiechoterapią.

Zalet tego typu terapii jest mnóstwo. Śmiech przede wszystkim pozwala na rozładowywaniu złych emocji. Ale nie tylko dla ducha jest lekarstwem. Śmiech ma właściwości lecznicze dla ciała. Są to między innymi:

- podnoszenie odporności organizmu człowieka,

- wzmacnianie jego możliwości obronnych czyli ma wpływ na cały układ immunologiczny,

- pomaga wydzielać w mózgu człowieka endorfiny czyli popularnie nazywane przez nas hormony szczęścia ,

- rozluźnia napięte mięśnie np. mięśnie twarzy,

- działa korzystnie na nasz układ krwionośny, wzmacnia również nasze serce.

terapia śmiechemsxc.hu

Jak widzimy tych walorów jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego też człowiek śmiać się powinien nawet z byle czego. W dzisiejszym świecie gdzie człowiek żyje szybkim tempem, przeżywa wiele stresujących sytuacji, ma wiele kłopotów i często sobie z nimi nie radzi prostym i najtańszym lekarstwem po prostu jest śmiech. Nie możemy sobie wymarzyć prostszego sposobu na lepsze samopoczucie. Nie dostrzegamy tego, że małe rzeczy które nas cieszą korzystnie wpływają na nasze zachowanie. Jesteśmy bardziej rozluźnieni, pewni siebie, otwarci, milsi dla siebie.

Początki śmiechoterapii to zaistnienie tak zwanych klubów śmiechu w Indiach. Pewien lekarz o nazwisku Madan Katarii zapoczątkował tego typu kluby. Pewnego dnia spotykając w parku grupkę ludzi namówił ich do wspólnego śmiechu. Od tej pory ludzie „zarazili” się tym na całym świecie.

W różnych miejscach na ziemi powstały tego typu kluby.

Śmiechoterapia zaczęła być powszechną metodą stosowaną przez terapeutów zajmujących się rehabilitacją pacjentów szczególnie w depresji. Okazało się, że taka metoda jest bardzo dobrze przyjmowana przez ludzi doświadczających tego typu schorzeń. Śmiech zaczął być lekarstwem na zaburzenia zachowania, pomagał rozładowywać agresję. Formy śmiechoterapii przybrały różne formy. Zaczęto organizować np. skecze, które przedstawiano w zabawny sposób, opowiadano dowcipy, śpiewano śmieszne piosenki. Metod tego typu zajęć można wymyślać wiele. Ważne jest,  by była to grupa ludzi działająca na siebie w taki sposób, by ich wspólnym celem było pobudzanie siebie do śmiechu.

Na oddziałach psychiatrycznych w niewielu jeszcze miastach są specjaliści od tego typu zajęć. Jednak nie potrzeba wielu umiejętności, by wśród ludzi stosować śmiechoterapię. Zasad stosowania terapii śmiechem niejako nie ma, jednak musimy pamiętać o tych podstawowych jak - poszanowanie godności drugiego człowieka, odmienność w tym przypadku chodzi o to, że każdy śmieje się z czegoś innego. Choć są rzeczy czy sytuacje z których śmiejemy się wszyscy. Ważne jest także, by umiejętnie dobierać czas w którym ta metoda terapii może być stosowana. Czasem jest tak, że człowiek coś bardzo przeżywa i musi pewne rzeczy „przetrawić”, by nabrać dystansu. Po takim czasie można próbować terapii śmiechem.

Śmiejmy się zatem bardzo dużo i w różnych sytuacjach. Jeśli na co dzień brakuje nam sytuacji w których możemy się śmiać sami stwarzajmy takie zdarzenia. Oglądnijmy zabawną komedię, pobawmy się z naszym dzieckiem, kupmy sobie drobiazg, z którego będziemy się naprawdę cieszyć. W naszym życiu jest mało radości, więcej się smucimy. Wiemy dobrze, że tylko zadowoleni ludzie żyją w pełni i cieszą się tym życiem. Jeśli widzimy wokoło nas więcej bliskich nas ludzi zasmuconych spróbujmy zorganizować śmiechoterapię. Razem zawsze raźniej.

U naszego dziecka możemy również tę metodę zastosować. Jeśli widzimy, że nasza pociecha często jest zasmucona, łatwo się denerwuje czy niecierpliwi, śmiechoterapia z pewnością mu pomoże. Zabaw, które możemy z dzieckiem zastosować, by wspólnie się pośmiać jest bardzo wiele. Proste czynności jak łaskotanie, bitwa na poduszki, robienie śmiesznych min, udawanie kogoś śmiesznego może dziecku poprawić humor na cały dzień. Przy okazji będzie to czas spędzony wspólnie z rodzicem oraz dodatkowo dziecko pozytywnie naładuje. Tylko od nas zależy jaką formę zastosujemy u naszego dziecka. Jedno jest pewne, że zadowolone dziecko jest chętniejsze do wszystkiego. Dbajmy o to, by śmiech zawsze gościł w naszych domach.

Słyszeliście o śmiechoterapii? A może znacie kogoś, kto miał z nią bezpośrednią styczność? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =