Świnka - objawy, powikłania

Choroby    
ocena

Świnka jest chorobą zakaźną, która wywoływana jest przez wirus – Paramyksowirus. Źródłem zakażenia jest sam człowiek. Może on zakażać inne osoby kilka tygodni przed rozwinięciem się u niego samego objawów chorobowych, aż do momentu, gdy ustąpi u niego obrzęk ostatniej zajętej ślinianki.

Świnka - objawy, powikłania

sxc.hu

Materiał zakaźny to ślina oraz wydzielina pochodząca z dróg oddechowych, dlatego też zarazić się można drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt np. podczas pocałunku. Przechorowanie świnki pozostawia trwałą odporność. Aktualnie dostępna jest na rynku szczepionka, którą podaje się w dwóch dawkach. Pierwsze szczepienie ma miejsce u dziecka między 13 a 14 miesiącem jego życia, a drugą dawkę podaje się w 10 roku życia. Skuteczność szczepień jest wysoka, osiąga ona około 90%.

Jakie objawy świadczą o śwince?

Trzymając się wiedzy podręcznikowej w przebiegu świnki zajęte są ślinianki. Zmiany najczęściej dotyczą ślinianek przyusznych. Zwykle najpierw jednej, później drugiej. Dużo rzadziej obserwuje się zajęcie ślinianek podżuchwowej i podjęzykowej. Dla świnki charakterystyczne jest, że ślinianka staje się obrzęknięta, a dana osoba jest w tym miejscu opuchnięta. Natomiast skóra, która znajduje się powyżej ślinianki jest naturalnego koloru i nie pojawiają się na niej żadne wykwity patologiczne.

W czasie badania wykonywanego przez lekarza, może wystąpić tkliwość przy ucisku lub dotyku zmienionego chorobowo miejsca. Na 2-3 dni przed wystąpieniem objawów typowych osoba chora może czuć się rozbita, osłabiona. Dodatkowo temperatura ciała ulega podwyższeniu, śwince towarzyszyć może gorączka. Od momentu wystąpienia obrzęku ślinianek do czasu jego ustąpienia mija około tygodnia. Choroba uznawana jest za łagodną, jeśli nie wystąpią powikłania.

Jak leczyć świnkę?

Nie ma środków farmakologicznych, które można by było podać jako leki działające na przyczynę choroby. Zatem leczenie świnki ogranicza się do łagodzenia objawów choroby. Jeśli pacjent ma gorączkę, podaje się leki obniżające ją. Czasami pacjenci zgłaszają niewielkie dolegliwości bólowe, które można uśmierzyć podając leki przeciwbólowe, zawsze po zasięgnięciu opinii lekarza. Zaleca się pozostawanie w domu i odpoczynek.

Jak zostało powiedziane, świnka jest chorobą łagodną, dopóki nie pojawią się powikłania. Niektóre z nich wymagają specjalistycznego leczenia w szpitalu. Wcale nie rzadko jako powikłanie świnki rozwija się aseptyczne zapalenie opon mózgowych. Możliwe są też inne stany patologiczne dotyczące układu nerwowego, jak: zapalenie mózgu, zapalenie rdzenia kręgowego, porażenie nerwów czaszkowych.

Aż u kilkunastu procent chorujących na świnkę młodych mężczyzn wystąpić może zapalenie jąder i najądrzy, które też wymaga włączenie odpowiedniego leczenia. Rzadziej, ale zdarza się, że jako powikłania występuje zapalenie jajnika, zapalenie trzustki, utrata słuchu, zapalenie spojówek. Jeśli kobiety ciężarne przechodzą świnkę w czasie trwania ciąży, może dojść do samoistnego poronienia, zaś w późniejszych okresach nawet do obumarcia płodu.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =