Syndrom widzenia komputerowego - objawy, co to jest?

Choroby    
ocena

Syndrom widzenia komputerowego, czyli „Computer Vision Syndrome” jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób, które spędzają dużą ilość czasu wpatrując się ekran monitora.

Syndrom widzenia komputerowego - objawy, co to jest?

photoxpress.com

Na syndrom widzenia komputerowego skarży się coraz więcej ludzi. Za jego powstanie odpowiada dokładnie nadmierne wpatrywanie się w ekrany neonowe urządzeń takich, jak monitory komputerów czy telewizory.

Statystyki są zatrważające. W Ameryce ok. 60 milionów obywateli spędza przed komputerem około 3 godzin dziennie. Polskie statystyki są bardzo podobne, przy czym dostrzega się tendencje rosnące. Około 65% osób, których praca związana jest z codziennym, kilkugodzinnym korzystaniem z komputera, uskarża się na problemy ze wzrokiem. Coraz częściej wizyty okulistyczne kończą się przepisaniem okularów do codziennej pracy przy komputerze.

Należy pamiętać, że normy obowiązujące w naszym kraju nie kwalifikują efektów pracy przy komputerze jako czynników szkodliwych, a jedynie uciążliwych. Niedawno na rynku polskim pojawiły się okulary, które mogą okazać się bardzo pomocne w walce z syndromem widzenia komputerowego. Są to specjalne okulary GUNNAR, które mają właściwości niwelujące objawy syndromu. To z kolei może uchronić ich właściciela przed krótkowzrocznością. Okulary są tak skonstruowane, że przylegają (bardziej od tradycyjnych) do twarzy i oka. Specjalne filtry dają użytkownikowi panoramiczny ogląd, co zmniejsza obciążenie gałek ocznych. Bursztynowe zabarwienie wpływa kojąco na oczy oraz wyostrza kontrast.

Z całą pewnością użytkownicy komputerów, lub osoby spędzające dużo czasu przed telewizorem, powinny zadbać o swoje oczy. Zaczerwienienie, przekrwienie, ból i swędzenie powinny zwrócić uwagę i być motywacją do wizyty okulistycznej.

Ile czas spędzacie codziennie przez komputerem? Zauważyliście u siebie pogorszenie wzroku? Cierpicie na inne jeszcze dolegliwości oczu? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.20
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Czasem faktycznie mam przemęczone i przesuszone oczy i wtedy zaczynają albo piec ale zawsze wystarczają krople nawilżające starazolin hydrobalance. Musze podpytać swojego okulistę o ten syndrom. ciekawe co powie.

~ Nik / 2016-06-27 20:43:27
oceń komentarz: (0) (0)