Choroby Syndrom widzenia komputerowego - objawy, co to jest?

Syndrom widzenia komputerowego – objawy, co to jest?

-

Na syndrom widzenia komputerowego skarży się coraz więcej ludzi. Za jego powstanie odpowiada dokładnie nadmierne wpatrywanie się w ekrany neonowe urządzeń takich, jak monitory komputerów czy telewizory.

Statystyki są zatrważające. W Ameryce ok. 60 milionów obywateli spędza przed komputerem około 3 godzin dziennie. Polskie statystyki są bardzo podobne, przy czym dostrzega się tendencje rosnące. Około 65% osób, których praca związana jest z codziennym, kilkugodzinnym korzystaniem z komputera, uskarża się na problemy ze wzrokiem. Coraz częściej wizyty okulistyczne kończą się przepisaniem okularów do codziennej pracy przy komputerze.

Należy pamiętać, że normy obowiązujące w naszym kraju nie kwalifikują efektów pracy przy komputerze jako czynników szkodliwych, a jedynie uciążliwych. Niedawno na rynku polskim pojawiły się okulary, które mogą okazać się bardzo pomocne w walce z syndromem widzenia komputerowego. Są to specjalne okulary GUNNAR, które mają właściwości niwelujące objawy syndromu. To z kolei może uchronić ich właściciela przed krótkowzrocznością. Okulary są tak skonstruowane, że przylegają (bardziej od tradycyjnych) do twarzy i oka. Specjalne filtry dają użytkownikowi panoramiczny ogląd, co zmniejsza obciążenie gałek ocznych. Bursztynowe zabarwienie wpływa kojąco na oczy oraz wyostrza kontrast.

Z całą pewnością użytkownicy komputerów, lub osoby spędzające dużo czasu przed telewizorem, powinny zadbać o swoje oczy. Zaczerwienienie, przekrwienie, ból i swędzenie powinny zwrócić uwagę i być motywacją do wizyty okulistycznej.

Ile czas spędzacie codziennie przez komputerem? Zauważyliście u siebie pogorszenie wzroku? Cierpicie na inne jeszcze dolegliwości oczu? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

1 KOMENTARZ

  1. Nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Czasem faktycznie mam przemęczone i przesuszone oczy i wtedy zaczynają albo piec ale zawsze wystarczają krople nawilżające starazolin hydrobalance. Musze podpytać swojego okulistę o ten syndrom. ciekawe co powie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaką muzykę puszczać dziecku, w ciąży?

Muzyka jest częścią naszego życia. Potrafi nas pobudzić, dodać energii, jak również ukoić nasze zmysły poprzez spokojne tony. Dlatego warto poprzez odpowiednią muzykę stymulować rozwój dziecka, rozwijać jego poczucie rytmu, słuch muzyczny, jak również inteligencję emocjonalną.

Tort śmietanowy – przepis

Tort to dla wielu pań domu prawdziwy wyczyn. Jednak bez względu na to, jak trudny wydaje się dla wielu do wykonania, każda szanująca się Pani domu powinna umieć wykonać przynajmniej jeden tort, który będzie stanowił jej popisowy wypiek. Poniżej przedstawiam przepis na stosunkowo prosty i na pewno bardzo smaczny tort śmietankowy, który samodzielnie, bez większych problemów, można wykonać w domu.

Zobacz też

Jak robić zdjęcia Zenitem?

Fotografowanie Zenitem jest znacznie trudniejsze niż współczesną cyfrową lustrzanką. Przede wszystkim nie mamy wyświetlacza LCD, który w znaczący sposób ułatwia pracę, pozwalając ocenić ekspozycję czy kadr zaraz po zrobieniu zdjęcia.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: