Choroby Szpiczak mnogi - objawy, badania

Szpiczak mnogi – objawy, badania

-

Jakie objawy mogą wskazywać na szpiczaka mnogiego?

Czasami do ich określenia używa się skrótu CRAB, który pochodzi od pierwszych liter angielskich słów C – Calcium, R – Renal, A – Anemia, B – Bow lesions.

Typowe dla szpiczaka mnogiego są bóle kostne. Spowodowane są one tym, że w organizmie chorego człowieka dochodzi do nadmiernej aktywności osteoklastów, co sprawia, że dochodzi do degradacji kości w wyniku zaburzenia fizjologicznej równowagi pomiędzy aktywnością osteoblastów a osteoklastów. W związku z tym w kościach pojawiają się zmiany lityczne. Pacjenci mogą doznawać złamań patologicznych.

Rozumie się poprzez to określenie takie złamania, które powstały w wyniku działania nieproporcjonalnie niewielkiej siły, która u zdrowych osób nie wywołuje złamań. Taki „rozpad” kości powoduje, że zawarty w nich wapń jakby wydostaje się do organizmu. Sprawia to, że we krwi obwodowej jest znacznie podwyższone stężenie wapnia.

Atypowe komórki doprowadzają do zmniejszonej produkcji szpiku kostnego. Najczęściej obserwowanym zaburzeniem wynikającym z tego procesu jest niedokrwistość. Pacjenci zgłaszają zatem występowanie u siebie objawów związanych z anemią. Są osłabieni, łatwiej się męczą, skarżą się na bóle i zawroty głowy. Mają często trudności z koncentracją uwagi, skupieniem się i zapamiętywaniem nowych wiadomości.

U pacjentów cierpiących na szpiczaka mnogiego obserwuje się występowanie częstych i nawracających infekcji. Zwykle są to zapalenia płuc i odmiedniczkowe zapalenia nerek. W trakcie trwania choroby dochodzi do uszkodzenia i zaburzenia pracy nerek, która może manifestować się jako niewydolność nerek, zespół nerczycowy. Czasami pacjenci obserwują u siebie objawy neurologiczne, których występowanie łączy się często z faktem ucisku na rdzeń kręgowy.

Aby rozpoznać szpiczaka mnogiego, niezbędne jest wykonanie badań i spełnienie ściśle określonych kryteriów. Wykonuje się elektroforezę białek surowicy, aby wykryć białko M i określić jego ilość. Bardzo ważne jest też immunofiksacja, dzięki której potwierdza się monoklonalność białka M i określa się również typ immunoglobuliny. Istotnym badaniem jest także ocena wolnych łańcuchów lekkich w surowicy. Konieczna jest także ocena szpiku kostnego, dlatego zawsze wykonuje się biopsję szpiku. Przydatne są prześwietlenia kości przy użyciu promieniowania rentgenowskiego, które robi się, aby stwierdzić i ustalić, jak duże są zmiany lityczne w kościach i czy pacjentowi zagraża wystąpienie złamania patologicznego.

Oczywiście bardzo ważne jest wykonanie badań podstawowych jak: morfologia krwi, elektrolity, kreatynina, mocznik. Często pierwszym niepokojącym sygnałem, który skłania do dalszej diagnostyki, jest trzycyfrowe OB.

Pacjenci ze szpiczakiem mnogim muszą pozostawać pod specjalistyczną opieką hematologiczną.

Czy zetknęliście się z kimś kto cierpiał na ten nowotwór? Jakiej terapii był poddawany? Wypowiedzcie się w komentarzach

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ser smażony panierowany – przepis

Ciekawym urozmaiceniem późnych kolacji czy śniadań, które wedle dietetyków powinny być sycące jest smażony żółty ser. Jest doskonałą alternatywa dla ciepłej jajecznicy czy jajka sadzonego. Ponadto jest to danie, które z całą pewnością zasmakuje dzieciom, więc z powodzeniem można spróbować przygotować je samodzielnie w domu.

Czy list motywacyjny jest konieczny?

List motywacyjny jako element rekrutacji ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Jak wynika z badań znaczna większość (ponad 70%) osób ubiegających się o stanowiska specjalistyczne głównie managerów zamiast samego życiorysu wysyła cv wraz z listem motywacyjnym zwiększając tym samym swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

Zobacz też

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy

Co to jest łój? Łój jest potrzebny naszej skórze nie tylko po to, aby była ona miękka w dotyku, ale także stanowi on pewne zabezpieczenie dla skóry przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Produkowany jest przez gruczoły łojowe. Fizjologicznie ilość wydzielanego łoju zależy od wieku człowieka. Dużo łoju odnotowuje się u noworodków, potem jego produkcja spada dość gwałtownie i jest niewielka do około 12 roku życia. W okresie dojrzewania płciowego ilość produkowanego łoju osiąga maksimum, a po ukończeniu mniej więcej 18 roku życia łagodnie maleje.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: