Jakie objawy mogą wskazywać na szpiczaka mnogiego?

Czasami do ich określenia używa się skrótu CRAB, który pochodzi od pierwszych liter angielskich słów C – Calcium, R – Renal, A – Anemia, B – Bow lesions.

Typowe dla szpiczaka mnogiego są bóle kostne. Spowodowane są one tym, że w organizmie chorego człowieka dochodzi do nadmiernej aktywności osteoklastów, co sprawia, że dochodzi do degradacji kości w wyniku zaburzenia fizjologicznej równowagi pomiędzy aktywnością osteoblastów a osteoklastów. W związku z tym w kościach pojawiają się zmiany lityczne. Pacjenci mogą doznawać złamań patologicznych.

Rozumie się poprzez to określenie takie złamania, które powstały w wyniku działania nieproporcjonalnie niewielkiej siły, która u zdrowych osób nie wywołuje złamań. Taki „rozpad” kości powoduje, że zawarty w nich wapń jakby wydostaje się do organizmu. Sprawia to, że we krwi obwodowej jest znacznie podwyższone stężenie wapnia.

Atypowe komórki doprowadzają do zmniejszonej produkcji szpiku kostnego. Najczęściej obserwowanym zaburzeniem wynikającym z tego procesu jest niedokrwistość. Pacjenci zgłaszają zatem występowanie u siebie objawów związanych z anemią. Są osłabieni, łatwiej się męczą, skarżą się na bóle i zawroty głowy. Mają często trudności z koncentracją uwagi, skupieniem się i zapamiętywaniem nowych wiadomości.

U pacjentów cierpiących na szpiczaka mnogiego obserwuje się występowanie częstych i nawracających infekcji. Zwykle są to zapalenia płuc i odmiedniczkowe zapalenia nerek. W trakcie trwania choroby dochodzi do uszkodzenia i zaburzenia pracy nerek, która może manifestować się jako niewydolność nerek, zespół nerczycowy. Czasami pacjenci obserwują u siebie objawy neurologiczne, których występowanie łączy się często z faktem ucisku na rdzeń kręgowy.

Aby rozpoznać szpiczaka mnogiego, niezbędne jest wykonanie badań i spełnienie ściśle określonych kryteriów. Wykonuje się elektroforezę białek surowicy, aby wykryć białko M i określić jego ilość. Bardzo ważne jest też immunofiksacja, dzięki której potwierdza się monoklonalność białka M i określa się również typ immunoglobuliny. Istotnym badaniem jest także ocena wolnych łańcuchów lekkich w surowicy. Konieczna jest także ocena szpiku kostnego, dlatego zawsze wykonuje się biopsję szpiku. Przydatne są prześwietlenia kości przy użyciu promieniowania rentgenowskiego, które robi się, aby stwierdzić i ustalić, jak duże są zmiany lityczne w kościach i czy pacjentowi zagraża wystąpienie złamania patologicznego.

Oczywiście bardzo ważne jest wykonanie badań podstawowych jak: morfologia krwi, elektrolity, kreatynina, mocznik. Często pierwszym niepokojącym sygnałem, który skłania do dalszej diagnostyki, jest trzycyfrowe OB.

Pacjenci ze szpiczakiem mnogim muszą pozostawać pod specjalistyczną opieką hematologiczną.

Czy zetknęliście się z kimś kto cierpiał na ten nowotwór? Jakiej terapii był poddawany? Wypowiedzcie się w komentarzach

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak usunąć ikony systemowe z pulpitu?
Następny artykułJak podłączyć pada od PS do PC?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here