Szpotawe kolana - leczenie

Choroby    
ocena

Szpotawe kolana to wada nóg, która polegana tym, że podudzie ustawione jest pod kątem otwartem w stosunku do ud. To wszystko daje nam kształt litery O. Do powstania tego defektu przyczynia się krzywica, która tak często występuje u dzieci.

Szpotawe kolana - leczenie

http://pixabay.com

Szpotawe kolana mogą rozwinąć się także w sytuacji, gdy dziecko zaczyna zbyt wcześnie chodzić. Wtedy kości nie są jeszcze dostatecznie wykształcone i mogą ulec deformacji pod ciężarem ciała dziecka. Szpotawe kolana są bardzo niebezpieczne, mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń w układzie kostno- stawowym.

Gdy dziecko zacznie utykać, będzie skarżyć się na ból nóg w czasie chodzeneia, jego kolana będą koślawe, to należy jak najszybciej zgłosić sie do lekarza.

UWAGA!

Leczenie tego defektu jest zależne od przyczyny, jaka wywoła jego wystąpienie oraz od stopnia zaawansowania szpotawości kolan. Na pewno należy unikać dużego wysiłku, także jazdy na rowerze i pływania kraulem.

Zaleca się gimnastykę korekcyjną oraz uprawianie takich sportów jak: jazda na łyżwach, nartach. Nie należy siadać po turecku, także nie pozostawać przez długi okres czasu w pozycji stojącej. Zalecane jest natomiast siadanie ze złączonymi kolanami, mając przy tym rozstawione stopy. Ponadto należy zadbać o prawidłową masę ciała. Używać odpowiednich wkładek ortopedyczych.

Wasze dziecko cierpi na szpotawość kolan? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =