Tasiemiec bąblowiec – profilaktyka, objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Na wstępie należy wyraźnie powiedzieć, że istnieją dwie jednostki chorobowe bąblowica jednokomorowa i bąblowica wielokomorowa. Najpierw omówmy więc bąblowicę wielokomorową, gdyż najogólniej można powiedzieć, że jest ona bardziej poważną chorobą. Przypadki zachorowań odnotowuje się przede wszystkim na terenach półkuli północnej globu, zwłaszcza na Alasce, na Syberii, ale także i w Europie.

Tasiemiec bąblowiec – profilaktyka, objawy, leczenie

sxc.hu

Chorobę wywołuje pasożyt zwany tasiemcem bąblowcowym Echonococcus multilocularis. Źródłem bąblowicy wielokomorowej są dzikie zwierzęta takie jak lisy, wilki, psy domowe. Takie zwierzęta oddając stolec zanieczyszczają nim owoce leśne, grzyby. Dlatego najważniejszym działaniem o charakterze profilaktycznym jest po pierwsze przestrzeganie zasad higieny, a po drugie unikanie zjadania owoców leśnych – jagód, poziomek, borówek bez ich uprzedniego umycia. Trzeba także zwracać uwagę, aby dobrze i dostatecznie długo gotować grzyby.

Pasożyt w przeważającej większości przypadków lokalizuje się w wątrobie człowieka. Powodować to może pojawienie się u pacjenta żółtaczki w wyniku mechanicznego ucisku na drogi żółciowe, a także rozwinąć się może nadciśnienie brzuszne. Pacjenci czują się zazwyczaj osłabieni, mogą tracić na wadze. Istnieje też niebezpieczeństwo, że mogą się pojawić zmiany w innych narządach: nerkach, mózgu, trzustce.

Charakterystyczne dla bytowania tasiemca bąblowca jest fakt, dochodzi do zmian, które przypominają rozrost nowotworowy, naciekający. Nie udaje się zauważyć żadnej odgraniczającej otoczki. Dlatego ważne jest, aby wykonać dokładne badania obrazowe. Rozpoczyna się je głównie od badania ultrasonograficznego jamy brzusznej, a później można wykonać np. badanie z zastosowaniem rezonansu magnetycznego. Pomocne w rozpoznaniu są także wyniki dość czułych i swoistych badań serologicznych.

Na czym polega leczenie tej choroby?

Lekarze muszą rozważyć stan danego pacjenta i zdecydować czy możliwe jest zakwalifikowanie go do leczenia operacyjnego. Jeśli można wykonać zabieg operacyjny, usuwa się wraz z marginesem zdrowych tkanek całą zmianę. Po leczeniu chirurgicznym chory przez kilka lat powinien przyjmować lek o nazwie albendazol. Gdy jednak okaże się, że operacja nie jest możliwa do przeprowadzenia, to leczenie polega na stosowaniu albendazolu przez kilka lat.

Bąblowica jednokomorowa może się rozwinąć u człowieka, jeśli źródło choroby – np. pies, zanieczyści swoimi odchodami warzywa, jarzyny, a potem spożyje je człowiek. Dlatego zapobieganie tej chorobie skupia się na dokładnym myciu jarzyn i warzyw, a także nie dotykaniu psów pasterskich. Najczęściej w wyniku zakażenia człowieka dochodzi do pojawienia się torbieli w wątrobie. Może ona wywołać u chorego żółtaczkę mechaniczną, wodobrzusze, powiększenie wątroby. Rzadziej zmiany odkrywa się w płucach. Niezbędne jest wykonanie badań obrazowych – USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej jamy brzusznej, a także badań serologicznych. Lekarze po utwierdzeniu się w rozpoznaniu, muszą podjąć decyzję czy usunąć chirurgicznie torbiel czy nie, w obu wypadkach istnieją ścisłe wskazania. Zarówno przed jak i po operacji pacjent powinien przyjmować albendazol.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się!

OCENA
3.62
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Mam. Brak oznak choroby. Wykryto przez przypadek robiac usg brzucha. Wychodze dzis ze szpitala o/wewnetrzny po wszystkich badaniach. Keruja mnie do kliniki chorob pasozytniczych. Zocaczymy co dalej zaproponuja.

~ kim / 2016-04-14 10:34:26
oceń komentarz: (0) (0)