Zmiany tego rodzaju związane są najczęściej z działaniem uszkadzających ścianę tętnic czynników. Najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną chorobą naczyń krwionośnych jest miażdżyca. Jej występowanie potęguje ryzyko wytworzenia się tętniaków. Również długotrwałe nadciśnienie tętnicze, które traktować należy już jako chorobę cywilizacyjną, znacząco przyczynia się do uszkadzania ścian naczyń krwionośnych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów są możliwe powikłania tętniaków, do których należy ich pęknięcie, utworzenie się zakrzepu.

Istnieją różne podziały, które stanowią próbę klasyfikacji tętniaków. Jeden z nich uwzględnia właśnie przyczyny etiologiczne. Największa grupę stanowią tu tętniaki miażdżycowe. Lubią się one lokalizować w obrębie aorty brzusznej. Kiedyś często, teraz coraz rzadziej wykrywane są tętniaki w obrębie naczyń tętniczych w mózgu. U ich podłoża leżą istniejące od urodzenia ubytki błony środkowej i błony wewnętrznej tych naczyń. Mogą się one także wytworzyć w wyniku zmian zwyrodnieniowych lub pozapalnych. Czasami tworzyć się mogą w konsekwencji urazu.

Inny system niejako porządkujący tętniaki opiera się na ich kształcie. Wyróżnia się zatem tętniaki o wyglądzie workowatym oraz takie, które swym kształtem przypominają wrzeciono. Jeśli mówimy o tętniakach aorty, lokalizują się one zwłaszcza w jej części brzusznej. Szacuje się, iż kilka procent osób, które ukończyły 40 rok życia, może mieć takie patologiczne poszerzenie aorty głównej.

Po przeanalizowaniu obecności tętniaków i obrazów klinicznego pacjentów, u których są one wykrywane, można wyróżnić następujące typy tętniaków. Po pierwsze – tętniaki, które nie dają żadnych objawów i dolegliwości pacjentowi. Kolejne to takie, które manifestują się w postaci różnych symptomów. Dla przykładu, tętniak aorty brzusznej może wywoływać ból, który umiejscawia się w środkowych partiach brzucha bądź też w okolicy lędźwiowej. Może on być odczuwalny podobnie jak ból w przebiegu rwy kulszowej. Z kolei paleta symptomów związanych z występowaniem tętniaka aorty w odcinku piersiowym jest szeroka. Obejmuje ona ból w klatce piersiowej. Tętniak może dawać dolegliwości bólowe związane z połykaniem, kaszel, uczucie duszności, a także chrypkę. Czasami pierwsze objawy tętniaka mogą być związane z zatorem, który powoduje niedokrwienie mózgu, jego udar, epizod niedokrwienia kończyn dolnych.

Obawą napawają zawsze możliwe powikłania tętniaków, a szczególnie ich pęknięcie. Ryzyko jest tym większe, im większa średnica tętniaka. Wiek chorych odgrywa tu także znaczącą rolę, starsi pacjenci znajdują się w grupie ryzyka. Palenie tytoniu również podwyższa to ryzyko, podobnie jak leczenie się pacjenta z powodu nadciśnienia tętniczego i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdma opłucnowa – przyczyny, postępowanie
Następny artykułTętniak – leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here