Tetralogia Fallota - objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Wady serca są najczęstszymi wadami, które rozpoznaje się u dzieci. Do ich powstania przyczyniać się mogą różne czynniki, do których zaliczyć należy stan zdrowia matki dziecka, infekcje, używki stosowane przez matkę w czasie ciąży, leki, toksyny, a także nieprawidłowości genetyczne. Wady serca dzieli się na te, które przebiegają z sinicą oraz bez niej. Czym jest, zatem tetralogia Fallota?

Tetralogia Fallota - objawy, leczenie

photoxpress.com

Jest to wada wrodzona serca, w której przebiegu występuje sinica. Słowo tetralogia w nazwie wywodzi się stąd, iż na tą wadę składają się cztery nieprawidłowości, które dotyczą budowy serca. Zaliczamy do nich – ubytek w przegrodzie międzykomorowej serca, przesunięcie pierścienia aorty nad ubytek przegrody międzykomorowej, ujście drogi odpływu prawej komory ulega zwężeniu, zaś sama komora prawa przerasta.

Jakie objawy wskazywać mogą na tetralogię Fallota? Wszystko zależy od stopnia ciężkości choroby. Generalnie symptomy mogą się pojawić tuż po urodzeniu dziecka. Związane są one z poważnymi nieprawidłowościami hemodynamicznymi. Wśród nich należy wymienić sinicę, czyli niebiesko-fioletowe zabarwienie skóry i błon śluzowych, które związane jest z obecnością hemoglobiny odtlenowanej. Zwracać, dlatego należy uwagę np. na paznokcie dziecka i ich zabarwienie. Podczas badania fizykalnego lekarze wysłuchują patologiczny szmer tzw. szmer wyrzutowy. Zdarza się jednak, że objawy choroby dają o sobie we znaki później. Co jest charakterystyczne dla tetralogii Fallota? Typowe są napady hipoksemiczne. Wywoływać takie stany może podjęty przez dziecko wysiłek fizyczny i tak się dzieje najczęściej. Nie zmienia to jednak faktu, że napady mogą być prowokowane przez chociażby defekację czy zmianę temperatury.

Jak wygląda taki napad? Dosyć dramatycznie. Dziecko w oka mgnieniu staje się niespokojne, częściej oddycha, występuje i narasta też sinica. Czasem może dojść do utraty przytomności przez pacjenta. Jeśli dojdzie do takiego napadu, to poleca się przygiąć kolana do klatki piersiowej. Powinien być podany pacjentowi tlen, a także dolantyna.

W celu postawienia rozpoznania tetralogii Fallota konieczne jest wykonanie szeregu badań. Rozpoczyna się od prześwietlenia klatki piersiowej, w którym widoczny jest zmieniony kształt serca. Rutynowo wykonuje się również badanie elektrokardiograficzne i echokardiograficzne.

Rozpoznanie tetralogii Fallota zobowiązuje do leczenia tej wady serca. Leczenie polega na chirurgicznej korekcie. Uważa się, że cały proces leczniczy powinien zakończyć się przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia. Najczęściej zabieg operacyjny jest wykonywany w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka. Leczenie operacyjne może składać się z dwóch etapów, bądź z jednego. Wiele zależy od stany dziecka, jego wieku oraz ośrodka, w którym podjęta jest terapia. Wyniki leczenia są naprawdę dobre.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy było skuteczne? Wypowiedzcie się!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =