Trzydniówka u dziecka - objawy, przebieg, leczenie

Choroby    
ocena

Trzydniówka jest infekcją wirusową pojawiającą się u dziecka najczęściej do drugiego roku życia. Charakteryzuje się z wysoką gorączką 39-40ºC, ustępującą po trzech dniach.

Trzydniówka u dziecka - objawy, przebieg, leczenie

sxc.hu

Wśród niemowląt dość często mamy do czynienia z trzydniówką. Mimo że jest infekcją wirusową zazwyczaj pojawia się u maluchów nie mających dużego kontaktu z rówieśnikami. Objawy zwykle zaskakują, dotykając dzieci do tej pory aktywne i chętnie się bawiące. Gorączka jest charakterystyczna - nagła, bardzo wysoka, bez objawów towarzyszących (kataru, kaszlu, wysypki). Po około trzech dniach równie nagle jak się pojawiła - ustępuje. Wówczas na ciele malucha (klatce piersiowej, brzuchu, rękach i nogach, także twarzy) zauważyć można specyficzną wysypkę. Najczęściej ma ona formę małych, drobnych, jasnoróżowych plamek. Z tego drugiego objawu wywodzi się inne określenie trzydniówki, mianowicie rumień nagły. Wysypka zanika samoistnie, nie trzeba smarować jej żadnymi maściami.

Pamiętajmy, że tak wysoka gorączka zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Powodów wzrostów temperatury może być wiele, ale dziecko powinno być obejrzane przez pediatrę. W przypadku stwierdzonej trzydniówki specjalista poleci podanie leków na obniżenie gorączki. Jeśli jednak pojawią się jakieś objawy dodatkowe, konieczne będą badania uzupełniające.

Jak powinno przebiegać domowe leczenie? Gdy malec na to pozwoli, zwłaszcza pierwsze dni infekcji powinien przeleżeć w łóżeczku. Jedyne co możemy zrobić w przypadku gorączki to próbować ją obniżyć. Poza lekami warto jest przygotować ochładzającą kąpiel o temperaturze około 37ºC. Nie zaszkodzą również chłodne okłady przykładane zwłaszcza na czoło i kark.  Koniecznie należy podawać większe niż zazwyczaj ilości picia, a także lekkostrawne posiłki. Przy karmieniu piersią zaleca się częstsze przystawianie maluszka.

Przebyta infekcja uodparnia dziecko na całe życie, na szczęście nie wywołując powikłań. Jest określana jako infekcja łagodna. Niestety nie za bardzo można ustrzec malca przed zakażeniem. Zdarza się, że gwałtownie rosnącą temperaturę rodzice powiązują ze ząbkowaniem. Dopiero wysypka, pojawiająca się wraz ze spadkiem gorączki, jest informacją świadczącą o przebytej trzydniówce.

Po ustąpieniu infekcji lepiej jest wstrzymać się z wychodzeniem na spacery, a tym bardziej od szybkiego powrotu do żłobka lub przedszkola. Wysoka gorączka przez kilka dni osłabia organizm i zwiększa podatność na inne zarazki.

Wasze dziecko przeszło już trzydniówkę? Jeśli tak, dajcie znać, jak przebiegała i jak sobie radziliście.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =