Uczulenie na lateksowe prezerwatywy - objawy

Choroby    
ocena

Lateks (inaczej guma naturalna) to tworzywo, z którym stykamy się bardzo często. Z lateksu wykonywane są lekarskie rękawiczki, ale także prezerwatywy. Okazuje się, że wiele osób jest na niego uczulonych. Warto więc wiedzieć, jakie są objawy lateksowej alergii.

Uczulenie na lateksowe prezerwatywy - objawy

sxc.hu

Wydaje się, że prezerwatywy nie mogą nikomu poważnie zaszkodzić. Bywają jednak przypadki, w których poważne uczulenie na lateks może doprowadzić do niemiłych konsekwencji. Podstawowym symptomem alergii jest zaczerwienienie i wysypka w okolicach błon śluzowych mających kontakt z prezerwatywą. Jest to stan tak zwanej pokrzywki. Możliwe jest również wystąpienie poważniejszych reakcji skórnych, czyli bąbli i pęcherzy. Charakterystyczne jest to, że uczulenie pojawia się nagle (już po kilkunastu minutach od kontaktu z prezerwatywą), ale zwykle ustępuje po kilku dniach.

alergia na lateksFot. sxc.hu

Kolejnym objawem alergii na lateks jest uczucie pieczenia lub świąd. Podobnie jak zaczerwienienie ustępują one po niedługim czasie.Należy jednak odróżnić miejscowe podrażnienie wywołane lateksowym kondomem od samej alergii na lateks. W przypadku tej drugiej możemy mieć do czynienia z bardziej poważnymi objawami, które mogą doprowadzić do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia.

Okazuje się, że uczulenie na lateks powoduje katar, obrzęk błon śluzowych, świąd powiek i ataki astmy oskrzelowej. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do wstrząsu. Jeżeli objawy skórne oraz pieczenie wystąpią u nas dopiero po kilku godzinach od użycia prezerwatywy, oznacza to, że doszło jedynie do miejscowego podrażnienia błon śluzowych. Alergię na lateks można potwierdzić, wykonując badania krwi. Organizm alergika wydziela bowiem specjalne przeciwciała przystosowane do walki z lateksem.

Uczulenie na lateks jest naprawdę poważną sprawą, ponieważ spotykamy się z tym materiałem niemal na co dzień. Lateks jest składnikiem wielu popularnych produktów. Poza tym stykamy się z nim podczas rutynowego pobierania krwi i wielu innych badań. Często uczulenie na lateks stwierdza się na przykład u kobiet poddawanych badaniom ginekologicznym.

UWAGA!

Na pocieszenie dla kochanków, którzy nie mogą używać lateksowych prezerwatyw, można powiedzieć, że produkuje się również prezerwatywy nielateksowe. Są one jednak znacznie droższe od tych standardowych, więc lepszym rozwiązaniem będzie chyba w tym przypadku stosowanie innej metody antykoncepcji. Ważne, aby wszystkie niepokojące nas objawy traktować poważnie i nie ryzykować ponownego zetknięcia z lateksowymi kondomami.

Czy znaliście kiedyś kogoś, kto był uczulony na lateks? Na jakie dolegliwości się uskarżał?

OCENA
4.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =