Ukąszanie kleszcza - powikłania

Choroby    
ocena

Kleszcze nie przenoszą jedynie bakterii boreliozy. To żywe rezerwuary wielu mikroorganizmów chorobotwórczych. Część z nich może wywołać groźne choroby u człowieka, inne patogeny atakują zaś zwierzęta domowe. Istnieją dwa główne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo, że kleszcz zarazi swoją ofiarę.

Ukąszanie kleszcza - powikłania

sxc.hu

Czynnikami tymi są:
- czas przebywania pajęczaka w skórze - im dłużej ssie on krew, tym bardziej prawdopodobne, że zdąży zarazić ofiarę drobnoustrojami chorobotwórczymi;
- nieumiejętne usuwanie pasożyta - kleszcz wymiotuje, a zwracana przez niego treść, łącznie z chorobotwórczymi patogenami przedostaje się do ciała ofiary.

Ugryzienie kleszcza może wywołać:
- Boreliozę - to niebezpieczna choroba powodowana przez bakterie należące do krętków. Początkowo może objawić się rumieniem wędrującym i oznakami grypopodobnymi. Choroba bardziej zaawansowana atakuje skórę, układ nerwowy, krwionośny i serce; wpływa także na stan psychiczny chorego. Leczy się ją antybiotykami - czas terapii zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W niektórych przypadkach boreliozę leczy się przez wiele lat.

ugryzienie kleszcza powikłania chorobysxc.hu

- Odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych - chorobę wywołują wirusy. Z tego powodu możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Pierwsze symptomy schorzenia pojawiają się po ok. tygodniu - dwóch od ukąszenia kleszcza. Chory przez kilka dni ma gorączkę i objawy grypopodobne. Po tym czasie schorzenie może (choć nie musi) rozwinąć się dalej: pojawiają się nudności, wymioty, ból i zawroty głowy, sztywność karku i objawy neurologiczne z utratą przytomności włącznie. W niektórych przypadkach przebieg infekcji jest bardzo ciężki, a pozostałościami po przebytym schorzeniu mogą być niedowłady, dysfunkcje mięśni. Chorobie można zapobiegać, stosując szczepienia ochronne, najlepiej rozpoczynane w okresie zimowym. Z kolei po ukąszeniu kleszcza możliwe jest zastosowanie immunoglobuliny.

- Anaplazmozę granulocytarną - chorobę wywołują u zwierząt i u ludzi bakterie Anaplasma phagocytophilum. Specjaliści uznają ją za nowy problem zdrowia publicznego - jest trudna do zdiagnozowania, wykazuje szereg niespecyficznych objawów, może mieć przebieg łagodny albo ciężki. Pierwsze objawy przypominają grypę (poty, gorączka ponad 39ºCelsjusza, bóle mięśni, stawów, zmęczenie) - mogą pojawić się ok. 5-7 dni od momentu ukąszenia kleszcza. Po kilku dniach mogą pojawić się wymioty, nudności, biegunka, kaszel, duszności i zespół zmian w układzie krwionośnym, który może doprowadzić do wystąpienia skazy krwotocznej. Chorobę leczy się antybiotykami.

- Babeszjozę - to choroba zwierząt i ludzi, wywołują ją pierwotniaki, które atakują głównie erytrocyty. Objawia się dysfunkcjami ze strony układu pokarmowego, wysoką gorączką (ponad 40ºCelsjusza), dreszczami, zaburzeniami w pracy wątroby i nerek. Pierwsze symptomy występują między 1 a 6 tygodniem od zarażenia. W leczeniu stosuje się środki przeciwpierwotniakowe i antybiotyki.

- Gorączki plamiste - wywoływane przez riketsje, które na początku choroby powodują ból głowy i gorączkę. W miarę rozwoju schorzenia na skórze pojawiają się plamiste wykwity. Choroba prowadzi do zapalenia i uszkodzenia naczyń krwionośnych, ośrodkowego układu nerwowego, nerek i mięśnia sercowego. W leczeniu stosuje się antybiotyki, leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne.

Mieliście kiedyś kleszcza? Wyciągneliście go sami czy udaliście się po fachową pomoc?

OCENA
4.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =