Usuwanie, rozbijanie kamieni nerkowych - na czym polega?

Choroby    
ocena
Kamienie nerkowe są to złogi, które znajdują się w obrębie różnych części układu moczowego. Zwykle powodują zaburzenia w odpływie moczu, które dają silne dolegliwości bólowe, określane mianem kolki nerkowej. Substancje, z których zbudowane są kamienie, to często szczawian wapnia, fosforan wapnia, kwas moczowy, cystyna.

Usuwanie, rozbijanie kamieni nerkowych - na czym polega?

photoxpress.com

Każdemu chorującemu na kamicę nerkową zależy oczywiście, aby nie występowały u nich napady bólu, by zapobiegać tworzeniu się nowych kamieni, ale przede wszystkim – aby usunąć już istniejące złogi. Dzisiejsza medycyna oferuje pacjentom metody, które są coraz mniej inwazyjne. Oczywiście, aby dobrze wybrać metodę leczenia, która okaże się najbardziej odpowiednia i najskuteczniejsza dla danego pacjenta, konieczna jest prawidłowo przeprowadzona diagnostyka kamicy. Głównie chodzi o to, by poprzez wykonanie badań obrazowych takich jak: prześwietlenie jamy brzusznej, USG jamy brzusznej czy też urografia odpowiedzieć na pytania dotyczące wielkości kamienia, ilości złogów oraz ich lokalizacji. Ważne są także badania laboratoryjne, głównie badanie moczu, które może dać lekarzowi informacje dotyczące tego, jaka substancja jest głównym budulcem kamienia u danej osoby.

Popularną w ostatnich latach metodą służącą do rozkruszania kamieni nerkowych jest litotrypsja pozaustrojowa (ESWL). Istota jej sprowadza się do tego, iż wykorzystuje ona różne fale – elektromagnetyczne, elektrohydrauliczne, pneumatyczne, które są wytwarzane poza organizmem człowieka. Fale te są kierowane w odpowiednie miejsca na ciele człowieka i mają rozkruszyć złogi. Do zastosowania tej metody nadają się zwłaszcza małe kamienie, które znajdują się w miedniczce lub kielichach nerki. Litotrypsja pozaustrojowa nie może być zastosowana u każdego pacjenta. Przeciwwskazana jest u kobiet w ciąży, u osób ze skazą krwotoczną, u tych pacjentów, którzy posiadają w swoim ciele metalowe protezy.

Następną grupą metod stosowanych w leczeniu kamicy nerkowej są metody endoskopowe. Wśród nich znajduje się nefrolitotrypsja przezskórna. Endoskop z układem optycznym wprowadza się przez skórę pacjenta od razu do układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Następnie wykorzystując specjalne narzędzia chirurgiczne, usuwa się kamienie. Usuwa się je uprzednio je krusząc, dzieląc na kawałki, bądź w całości. Taki zabieg wykonywany jest u znieczulonego pacjenta. Gdy kamienie znajdują się w obrębie dolnego odcinka dróg moczowych, można zastosować metodę bez przerywania naturalnych powłok ciała. Wprowadza się wówczas endoskop przez cewkę moczową i – stosując odpowiednie narzędzia – tą samą drogą usuwa się kamienie.

Najbardziej inwazyjne i obciążające pacjenta metody obejmują klasyczne operacje. Ogólnie można powiedzieć, że poprzez nacięcie części układu moczowego, w której zalega kamień, usuwa się go.

UWAGA!
Fale elektromagnetyczne, elektrohydrauliczne itd. mają korzystne działanie, ponieważ dochodzi do rozkruszenia złogów, jednak uszkadzają one tkanki nerki, które znajdują się w jego pobliżu, a objawiać się może po zabiegu w postaci krwiomoczu.

Mieliście usuwane kamienie nerkowe? Jaką metodą? Czy zabieg był w Waszym odczuciu bolesny? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =