Wirusowe zapalenie wątroby typu A - objawy, leczenie, profilaktyka

Choroby    
ocena

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest wywoływane przez wirusa HAV. Zachorować mogą mieszkańcy całego globu, jednak na świecie wyróżnia się obszary, na których częściej odnotowuje się przypadki tej patologii. Ma to miejsce w Afryce, w Ameryce Południowej, Rumunii oraz w środkowej Azji.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A - objawy, leczenie, profilaktyka

photoxpress.com

Na wymienionych terenach z powodu wirusowego zapalenia wątroby cierpią przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym. W pozostałych rejonach przypadki nowych zachorowań spotyka się wśród starszych dzieci i dorosłych i – oczywiście – są one dużo rzadsze. Ważne jest, aby uczulić osoby, które są szczególnie narażone na zarażenie się wirusem. Do grup ryzyka należą turyści i podróżni, którzy udają się do krajów, gdzie jest duże ryzyko zachorowania.

Co zatem należy wiedzieć?

Warto zdawać sobie sprawę, iż źródłem zakażenia jest chory człowiek, a zarazić się można na drodze fekalno-oralnej, parenteralnej oraz w wyniku bliskich kontaktów międzyludzkich. W myśl niezmiennej zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, istotne jest przestrzeganie pewnych zasad. Niezmiernie ważne jest picie wody, która pochodzi z pewnego źródła i mamy pewność co do jej jakości. Jeśli mamy wątpliwości co do czystości używanej wody, zwłaszcza w podróży, lepiej pić wodę butelkowaną. Należy także zwracać uwagę na to, aby żywność, którą spożywamy, nie była skażona.

W profilaktyce ogromną rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny, dokładne mycie rąk, a także ich dezynfekcja. Wszystkie narzędzia, które są używane do wykonywania jakichkolwiek zabiegów, muszą być bezwzględnie sterylizowane. Cieszy fakt, że na rynku jest dostępna szczepionka, której podanie wywołuje u pacjenta wykształcenie swoistych przeciwciał chroniących daną osobę przed zakażeniem. Przyjęcie jednej jej dawki zabezpiecza człowieka na około rok czasu. Natomiast zastosowanie dwóch dawek w odstępie od pół roku do roku daje pacjentowi odporność nawet na kilkanaście lat.

Chociaż wirusowe zapalenie wątroby typu A może mieć różne postacie kliniczne, najczęściej przebieg choroby jest następujący. Od momentu zarażenia się wirusem do pojawienia się pierwszych objawów upływa około miesiąc czasu. Symptomy, które początkowo dominują w obrazie klinicznym, to dolegliwości podobne do tych na początku grypy. Należą do nich: osłabienie, bóle mięśni, stawów, uczucie rozbicie. Dodatkowo, dość często dołączają się objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak: pobolewania w okolicy nadbrzusza, nudności, wymioty, biegunki. U niektórych pacjentów obserwuje się na ciele wysypkę.

Po okresie objawów mało charakterystycznych pojawia się u pacjenta żółtaczka. Skóra przybiera żółtawy kolor, podobnie jak białkówki oczu. Obserwuje się, iż oddawany mocz ma kolor ciemniejszy, prawie brązowy. W badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić powiększenie wątroby.

Aby postawić rozpoznanie wirusowego zapalenia wątroby typu A, należy zawsze wykonać wiele badań laboratoryjnych. Pamiętajmy, że pojawienie się u pacjenta żółtaczki stanowi wskazanie do leczenia go w warunkach szpitalnych. Nie istnieją leki, które byłyby skierowane na przyczynę choroby. Na leczenie pacjenta składa się zalecenie mu odpoczynku i lekkostrawnej diety. Zwykle lekarze podają także kroplówki, które zawierają glukozę. Pacjent powinien również otrzymywać witaminy z grupy B.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =