Wirusowe zapalenie wątroby typu C - przebieg choroby

Choroby    
ocena

Podstępny zabójca, który wywołuje cichą epidemię - tak najkrócej można scharakteryzować wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C, zwanego HCV. Wywoływana przez niego choroba polega na powolnym, nieodwracalnym uszkodzeniu wątroby z rozwojem raka tego narządu włącznie. Proces ciągnie się przez dziesięciolecia, latami nie dając żadnych objawów.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C - przebieg choroby

http://pixabay.com

Szacuje się, że ponad 90% osób zarażonych HCV nie ma pojęcia, że nosi w sobie wirusa. Najczęściej dowiaduje się o tym podczas badań krwi lub kiedy trafia do lekarza z zaawansowaną chorobą wątroby.

Wirus HCV (hepatitis C virus) szerzy się przez krew i uszkodzenia skóry oraz śluzówki. Zarazić się można podczas pobytu w szpitalu, u fryzjera, w salonie tatuażu - zawsze w sytuacjach, w których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek i kontaktu z zakażonymi przedmiotami lub narzędziami. Do zainfekowania może dojść nawet podczas używania szczoteczki do zębów, z której wcześniej korzystała osoba zarażona. Nie można za to zarazić się przez używanie sztućców czy korzystając z tej samej toalety.

Choroba przez wiele lat niepostrzeżenie niszczy wątrobę. Ofiarami wirusa padają hepatocyty - komórki tworzące wątrobę. Upośledzone zostaje funkcjonowanie tego narządu i zmienia się jego struktura.

Atak wirusa daje szereg niespecyficznych oznak chorobowych, które mogą być fałszywie klasyfikowane jako grypa czy reumatyzm. Mniej więcej jedna trzecia chorych uskarża się na osłabienie, bóle w stawach i mięśniach, nudności, ogólnie złe samopoczucie, trudności z koncentracją lub spadki nastroju. Objawem, który występuje tylko u części zarażonych jest zażółcenie skóry. W ostrym przebiegu HCV stosuje się obowiązkową hospitalizację. U części chorych po fazie ostrej choroba może wstąpić w fazę przewlekłą.
W miarę rozwoju schorzenia, po wielu latach, wskutek uszkodzenia wątroby u chorych można zaobserwować: świąd skóry, znużenie, utratę apetytu, ciemne zabarwienie moczu, wybroczyny i krwawienia.

Ciężkie uszkodzenie wątroby skutkuje powstaniem:
- nadciśnienia wrotnego ze wszystkimi jego konsekwencjami żylnymi
- encefalopatii wątrobowej - wskutek zaburzeń w pracy wątroby nie dochodzi do usuwania produktów przemian azotowych; ich wysokie stężenie we krwi prowadzi do zatrucia mózgu
- marskości wątroby
- nowotworu złośliwego.

leczenie HCV sposobysxc.hu

W podstawowym schemacie leczenia zapalenia wątroby typu C stosowane są leki:
- eliminujące wirusa z organizmu
- poprawiające funkcjonowanie wątroby
- aktywizujące układ odpornościowy
- zapobiegające rozwojowi marskości wątroby i raka.

UWAGA!

Nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HCV - m.in. dlatego, że wirus jest wyjątkowo zmienny. Obecnie znanych jest 6 jego typów. Szybko mutujący patogen w obrębie każdego typu może wytworzyć szereg podtypów.

Czy Wy lub Wasi bliscy cierpiecie na zapalenie wątroby typu C? Jak wygląda terapia?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =