Wodogłowie - definicja, leczenie

Choroby    
ocena

Wodogłowie jest stanem, który oznacza, że objętość płynu mózgowo-rdzeniowego jest zwiększona. Zazwyczaj zwiększeniu objętości płynu mózgowo-rdzeniowego towarzyszy także podwyższenie ciśnienia tego płynu.

Wodogłowie - definicja, leczenie

photoxpress.com

Przyczyny wystąpienia wodogłowia są bardzo różne. Mogą być one związane z zaburzeniami rozwojowymi, które utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowe krążenie płynu. Znane są także stany, gdy w przebiegu rozwoju dziecka nie wykształca się struktura zwana wodociągiem mózgu. Wodogłowie może się także wytwarzać wskutek różnego rodzaju zmian pozapalnych, w trakcie trwania toksoplazmozy ośrodkowego układu nerwowego. Wszelkie guzy mózgu, które są zlokalizowane w pobliżu trzeciej i czwartej komory mózgu, mogą ją uciskać i doprowadzać do wodogłowia.

Wodogłowie objawia się dość charakterystycznie, zwłaszcza u dzieci. Uwagę zwraca powiększenie główki małych pacjentów, które daje się zaobserwować niekiedy gołym okiem, a na pewno wykrywa się taką nieprawidłowość mierząc obwód główki dziecka. Ponadto są uwypuklone ciemiączka, poszerzone żyły głowy. Lekarze obserwują oczy dzieci pod kątem występowania objawu zachodzącego słońca. U dorosłych symptomy wodogłowia związane są z narastaniem ciśnienia śródczaszkowego. Zgłaszają oni zatem nasilające się i rozpierające bóle głowy, chlustające wymioty bez nudności, które pojawiają się rano, zaburzenia widzenia, węchu. Często pacjenci mają zwolnioną akcję serca.

W jaki sposób leczy się wodogłowie?

Sama istota leczenia opiera się na tym, że chcemy osiągnąć stan, gdy płyn mózgowo-rdzeniowy będzie specjalnym układem przepływał z układu komorowego mózgu do innej części ciała. Aktualnie najczęściej odprowadza się go do jamy otrzewnowej, ewentualnie do przedsionka serca. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, dzięki któremu będzie możliwe umiejscowienie specjalnego układu zastawkowego. Jeden dren, nazwany drenem ośrodkowym, musi znaleźć się w układzie komorowym mózgu. Drugi dren powinien być umiejscowiony np. w jamie otrzewnowej. Za małżowiną uszną zwykle zakłada się zastawkę. Wyróżnia się różne typy zastawek, a ich dobór uzależniony jest od stanu klinicznego pacjenta, zaburzeń u niego występujących.

Cały układ znajduje się pod skórą pacjenta, zatem nie ma ani jednego elementu, który zlokalizowany byłby na skórze. Elementy całego drenującego układu są wykonane z tworzyw sztucznych. Ze względu na charakter operacji zazwyczaj jest ona przeprowadzana przez lekarza neurochirurga. Pacjent musi zostać do niej odpowiednio przygotowany w ośrodku, w którym będzie ona wykonywana. Po operacji przez około tydzień będzie musiał pozostawać w szpitalu, ale oczywiście czas hospitalizacji może być bardzo różny.

Postęp medycyny sprawia, że wykorzystywane są do zabiegów metody endoskopowe. Jeśli wodogłowie zostanie rozpoznane jeszcze w życiu płodowym, wówczas niekiedy operacje implantacji zastawki przeprowadza się jeszcze przed porodem.

Czy macie jakieś doświadczenia z leczeniem wodogłowia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =