Wrastające włoski - co zrobić, jak je usunąć?

Choroby    
ocena
Wrastające włoski są problemem, który dotyczy wielu kobiet, ale także mężczyzn. Pojawia się on po goleniu lub depilacji. Wrastające w skórę włoski wywołują dolegliwości bólowe, podrażnienie i zaczerwienienie skóry oraz sprawiają, że pogarsza się efekt kosmetyczny, jaki chcieliśmy osiągnąć.

Wrastające włoski - co zrobić, jak je usunąć?

photoxpress.com

Ten problem szczególnie często dotyczy osób, które używają depilatorów. Ich działanie oparte jest na wyrywaniu włosów, a wraz z upływem czasu osłabiają się one, co sprawia, że tak jakby nie mają „siły” przebić się przez warstwy skóry. Jeśli już spotka nas ta przykra przypadłość, miejsca zaczerwienione można posmarować preparatami o działaniu przeciwzapalnym. Można także przyłożyć dość ciepły okład. Jeśli widzimy końcówkę włosa, wysterylizowaną igłą lub pincetą uchwyćmy go i wyrwijmy. Bezwzględnie pamiętajmy o konieczność zdezynfekowania skóry po takim małym zabiegu.

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Istnieją pewne działania, które być może sprawią, że wrastające włoski przestaną się pojawiać i nie będą spędzały nam snu z powiek. Wszystko zaczyna się od właściwej pielęgnacji skóry. Skuteczne w zapobieganiu okazać się mogą następujące sposoby. Po pierwsze, dbajmy o to, aby złuszczać regularnie nawarstwiony naskórek. Osiągniemy to wykonując peelingi ciała. Należy o nich pamiętać i dać naszej skórze odczuć dobrodziejstwa peelingów na kilkanaście godzin przed depilacją. Przed samą depilacją zaleca się zdezynfekowanie obszaru skóry, który poddany będzie usuwaniu włosów.

Mężczyźni pamiętać powinni o tym, aby najpierw umyć skórę twarzy. Mydło wykazuje bowiem działanie zmiękczające włosy. Po depilacji można zastosować chociażby maść cynkową w celu zapobiegania nadkażeniom. Również po depilacji warto zastosować kremy, balsamy, które mają działanie zapobiegające wrastaniu włosków. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jedynie regularne stosowanie tych kosmetyków przynieść może oczekiwane efekty. Posiadają one zazwyczaj również działanie łagodzące, a to dzięki zawartości np. alantoiny. Zaleca się, aby smarować nimi skórę nawet dwa razy dziennie.

Pomocne w zapobieganiu wrastającym włoskom mogą się okazać nie tylko peelingi, ale również wykonywanie masażu specjalną myjką lub aplikowanie maseczek o działaniu złuszczającym na wybrane partie ciała. Na pewno osoby, które doświadczyły wrastania włosków, zastanawiają się, która metoda depilacji jest dla nich najlepsza. Wiadome jest, iż po korzystaniu z depilatora stosunkowo często występuje ten problem. Warto wtedy zastąpić depilator maszynką do golenia, ponieważ dzięki niej włoski staną się grubsze i będą miały wspomnianą wyżej „siłę przebicia”. Można spróbować także kremów do depilacji.

Jeśli wrastające włoski ciągle pojawiają się i stanowią przewlekły problem, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Pamiętajmy, że przez skórę uszkodzoną mechanicznie, np. przez golenie, łatwiej wnikają bakterie, dlatego czasem może również dojść do zapalenia mieszków włosowych. W tych wypadkach rekomenduje się stosowanie miejscowo antybiotyków na wykwity patologiczne.

Macie problem z wrastającymi włoskami? Jak sobie z nimi radzicie? Koniecznie dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =