Wrzody - leczenie

Choroby    
ocena

Wrzody są objawem coraz częściej występującej choroby wrzodowej. Może ona dotyczyć żołądka lub dwunastnicy. Celem leczenia choroby wrzodowej jest zlikwidowanie bólu, który pojawia się po posiłku lub w nocy, na czczo. Ponadto przez zastosowanie odpowiednich leków staramy się przyspieszyć gojenie wrzodu. Jest to rana, występująca w ścianie żołądka czy dwunastnicy, narażona na drażniące działanie kwaśnego soku żołądkowego.

Wrzody - leczenie

photoxpress.com

Celem leczenia jest także eradykacja Heliobacter pylori oraz zapobieganie powikłaniom i nawrotom. Gojenie się wrzodu powinno być kontrolowane przez odpowiednie badania endoskopowe, gdyż brak objawów bólowych nie musi świadczyć o wygojeniu się rany. Znane są przypadki samoistnego wyleczenia wrzodów.

UWAGA!

Już na począku terapii należy zwrócić uwagę choremu o negatywnym wpływie kawy, tytoniu, wysokoprocentowych alkoholi, nieregularnego odżywiania i stosowania leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (np. Aspiryna). Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że częste stosowanie NLPZ może doprowadzić do rozwoju choroby wrzodowej.

Wykorzystywane leczenie farmakologiczne opiera się na stosowaniiu leków z kilku grup: inhibitorow pompy protonowej- np. omeprazol; antagonistów receptora histaminowego H2- np. ranitydyna. Częste jest także stosowanie leków neutralizujących m. in. tlenku i wodorotlenkku magnezu, wodorotlenku glinu. Poza tym stosowane są pochodne prostaglandyny E, sukralfat, związki bismuth, parasympatykolityki.

W przypadku leczenia wrzodów stosowana jest terapia skojarzona, która polega na zastosowaniu dwóch lub więcej leków o różnym mechanizmie działania, które zwiększają efektywność leczenia.

Cierpicie na chorobę wrzodową? W jaki sposób została zdiagnozowana? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =