Choroby Wrzody - leczenie

Wrzody – leczenie

-

Celem leczenia jest także eradykacja Heliobacter pylori oraz zapobieganie powikłaniom i nawrotom. Gojenie się wrzodu powinno być kontrolowane przez odpowiednie badania endoskopowe, gdyż brak objawów bólowych nie musi świadczyć o wygojeniu się rany. Znane są przypadki samoistnego wyleczenia wrzodów.

Uwaga!

Już na począku terapii należy zwrócić uwagę choremu o negatywnym wpływie kawy, tytoniu, wysokoprocentowych alkoholi, nieregularnego odżywiania i stosowania leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (np. Aspiryna). Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że częste stosowanie NLPZ może doprowadzić do rozwoju choroby wrzodowej.

Wykorzystywane leczenie farmakologiczne opiera się na stosowaniiu leków z kilku grup: inhibitorow pompy protonowej- np. omeprazol; antagonistów receptora histaminowego H2- np. ranitydyna. Częste jest także stosowanie leków neutralizujących m. in. tlenku i wodorotlenkku magnezu, wodorotlenku glinu. Poza tym stosowane są pochodne prostaglandyny E, sukralfat, związki bismuth, parasympatykolityki.

W przypadku leczenia wrzodów stosowana jest terapia skojarzona, która polega na zastosowaniu dwóch lub więcej leków o różnym mechanizmie działania, które zwiększają efektywność leczenia.

Cierpicie na chorobę wrzodową? W jaki sposób została zdiagnozowana? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się doświadczeniami.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Lobbing w Polsce

W każdym niemal kraju na świecie jednym z największych zagrożeń dla rozwoju demokracji jest lobbing, polegający na wywieraniu wpływu na przedstawicieli władz. Lobbystą może być chociażby przedstawiciel firmy, próbujących przekonać marszałka województwa do przyjęcia określonych rozwiązań, pozwalających na zwiększenie zysków jego przedsiębiorstwa. W Polsce lobbing jest legalny i, przynajmniej w teorii, kontrolowany przez państwo za pomocą ustawy o działalności lobbingowej.

III filar emerytalny – co to?

Trzeci filar emerytalny jest dobrowolną formą odkładania środków na emeryturę, z którego możemy korzystać jeśli nie jesteśmy pewni czy emerytura z dwóch filarów będzie wystarczająca.

Zobacz też

Taras z kostki brukowej – krok po kroku

Wykonanie tarasu zazwyczaj jest rzeczą kosztowną, gdyż ceny wszelkiego rodzaju materiałów izolacyjnych, które zapewniają mu trwałość są wysokie. Kosztów nie unikniemy, jeżeli np. taras ma zostać wykonany na garażu. W takim wypadku solidna jego izolacja jest niezbędna. Tymczasem taras ziemny z kostki brukowej można wykonać samodzielnie i jego koszt jest relatywnie mniejszy.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: