Celem leczenia jest także eradykacja Heliobacter pylori oraz zapobieganie powikłaniom i nawrotom. Gojenie się wrzodu powinno być kontrolowane przez odpowiednie badania endoskopowe, gdyż brak objawów bólowych nie musi świadczyć o wygojeniu się rany. Znane są przypadki samoistnego wyleczenia wrzodów.

Uwaga!

Już na począku terapii należy zwrócić uwagę choremu o negatywnym wpływie kawy, tytoniu, wysokoprocentowych alkoholi, nieregularnego odżywiania i stosowania leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (np. Aspiryna). Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że częste stosowanie NLPZ może doprowadzić do rozwoju choroby wrzodowej.

Wykorzystywane leczenie farmakologiczne opiera się na stosowaniiu leków z kilku grup: inhibitorow pompy protonowej- np. omeprazol; antagonistów receptora histaminowego H2- np. ranitydyna. Częste jest także stosowanie leków neutralizujących m. in. tlenku i wodorotlenkku magnezu, wodorotlenku glinu. Poza tym stosowane są pochodne prostaglandyny E, sukralfat, związki bismuth, parasympatykolityki.

W przypadku leczenia wrzodów stosowana jest terapia skojarzona, która polega na zastosowaniu dwóch lub więcej leków o różnym mechanizmie działania, które zwiększają efektywność leczenia.

Cierpicie na chorobę wrzodową? W jaki sposób została zdiagnozowana? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWrzody – objawy
Następny artykułCo to jest dieta eliminacyjna – co to jest?

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here