Choroby Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - objawy, badania

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, badania

-

Podobieństwo obu chorób po pierwsze polega na tym, iż każdego roku przybywa nowych zachorowań, a patologia dotyka osób między 2. a 4. dekadą życia, które żyją w krajach rozwiniętych gospodarczo. Zarówno istot tej choroby, jak i cecha odróżniająca ją od choroby Crohna, związana jest z narządami, w których znajdują się zmiany patologiczne. We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego zmiany lokalizują się w odbytnicy oraz w okrężnicy. Charakterystyczne jest również to, iż choroba postępuje „od dołu ku górze”, co oznacza, że zmiany zawsze początkowo mieszczą się w obrębie odbytnicy, a później, w miarę trwania choroby, postępują w sposób ciągły i obejmują dalsze odcinki jelita.

Na jakie objawy skarżą się pacjenci?

Symptomy, które wiążą się z występowaniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, to przede wszystkim biegunki. Są one bardzo uciążliwe dla chorego dlatego, że w ciągu dnia ilość wypróżnień może wynosić kilkanaście lub kilkadziesiąt. Drugim typowym objawem jest pojawienie się niewielkiej ilości krwi na oddanym kale bądź krwawe biegunki. Krwawienia doprowadzić mogą do znacznego osłabienia pacjenta, które po części wynika z rozwijającej się u niego niedokrwistości. Poza uczuciem zmęczenia, braku sił, mogą dołączyć się wówczas zawroty głowy, kołatanie serca, zaś skóra chorego przybiera blady kolor.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma przebieg, który naznaczony jest okresami zaostrzeń i poprawy stanu pacjenta, a nawet całkowitym ustąpieniem dolegliwości. Czasami zauważa się, że u danego pacjenta pojawianie się rzutów choroby jest powodowane przebytą przez niego infekcją, bardzo stresującym okresem w życiu. Niestety im wcześniej pojawią się po raz pierwszy dolegliwości, tym cięższy może się okazać przebieg choroby.

Oczywiście myśląc o rozpoznaniu tej choroby należy bazować na objawach występujących u pacjenta oraz na wynikach badań dodatkowych. Wykonuje się oznaczenia CRP, które zazwyczaj jest podwyższone z uwagi na toczący się stan zapalny, morfologię krwi, która może wykazać niedokrwistość. Pomocne w różnicowaniu może okazać się oznaczenie przeciwciał pANCA.

Choć dość często wykonywane są badania takie jak przeglądowe zdjęcie jamy brzusznej oraz wlew doodbytniczy z kontrastem, to jednak znowu najcenniejszych informacji dostarczają badania endoskopowe. W trakcie ich wykonywania nie tylko można dokładnie i starannie ocenić wygląd błony śluzowej jelita grubego, ale obowiązuje także pobranie wycinka do badania histopatologicznego. Bardziej typowe dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego niż dla choroby Leśniowskiego-Crohna są owrzodzenia i rzekome polipy.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za rozwieszanie ulotek, plakatów?

Za rozwieszanie plakatów i ulotek w miejscach do tego nie przeznaczonych grozi grzywna.

Kajakarstwo – rodzaje

Kajakarstwo to sport wodny, w obrębie którego można uprawiać takie dyscypliny jak: kajakarstwo klasyczne, kajakarstwo górskie, żeglarstwo kajakowe, kajak – polo oraz nowinkę ostatnich lat – freestyle kajakowy. Poniżej znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych dyscyplin.

Zobacz też

Eurosieroctwo – co to jest, przyczyny, skutki

Sytuacja, gdy jeden z rodziców wyjeżdża w celach zarobkowych poza granice kraju, jest trudna dla całej rodziny. Rozłąki i ogromnej tęsknoty doświadczają zarówno wyjeżdżający, jak i rodzina pozostająca w kraju. Zawsze emigrację rodzica głęboko przeżywają dzieci. Skrajnie trudną sytuacją jest wyjazd obojga rodziców i pozostawienie dzieci pod opieką na przykład babci.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: