Zaburzenia błędnika - przyczyny, objawy

Choroby    
ocena

Błędnik to niewielki narząd, dzięki któremu utrzymujemy równowagę. Zaczynamy go doceniać najczęściej wtedy, gdy przytrafiają się zawroty głowy i zaburzenia równowagi - najczęstsze objawy problemów z błędnikiem. Jednak nie każde zawroty głowy są wywołane zaburzeniami pracy błędnika. I nie każdy problem z błędnikiem manifestuje się tym, że świat zaczyna wirować.

Zaburzenia błędnika - przyczyny, objawy

sxc.hu

Zawroty głowy mogą być wywołane przez zaburzenia błędnika lub mieć przyczynę neurologiczną. Dlatego podstawowym warunkiem podjęcia skutecznego leczenia jest trafna diagnoza, dzięki której dowiadujemy się także, czy zaburzenie pracy błędnika dotyczy jego części odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi, czy też choroba opanowała część słuchową.

W chorobach błędnika mogą występować następujące objawy:
- Zawroty głowy - przytrafiać się mogą albo podczas ruchu głową, albo pojawiają się samoistnie - również wtedy, gdy leży się nieruchomo, z zamkniętymi lub otwartymi oczyma. Rozpoznanie, w jakich sytuacjach występują zawroty głowy, jest ważnym czynnikiem naprowadzającym lekarza na właściwą diagnozę.
- Brak podwyższonej temperatury - pojawienie się gorączki niesie informację, że proces zapalny mógł się niebezpiecznie rozprzestrzenić w kierunku jamy czaszki.
- Oczopląs - to rytmiczne, mimowolne ruchy gałek ocznych w kierunku poziomym lub po elipsie. W przypadku zaburzeń błędnika oczopląs nigdy nie jest rozbieżny. Ważne kryteria związane z oczopląsem, które znajdują zastosowanie w diagnozowaniu chorób błędnika, to:
- czas trwania oczopląsu po wprawieniu chorego w ruch na fotelu obrotowym;
- czy powstaje samoistnie a może podczas patrzenia w bok pod kątem 30 stopni (w lewo, w prawo), czy też podczas zmiany pozycji leżącej (na prawym boku, na lewym, na wznak);
- porównanie odczuwanych zawrotów głowy z tymi, które pojawią się po badaniu pobudliwości błędnika, polegającym na stymulowaniu każdego błędnika z osobna różnymi metodami.
- Kłopoty ze słuchem - może to być niedosłuch, szumy uszne, trzaski, a nawet głuchota. Upośledzenie słuchu może być jedno albo obustronne, niekoniecznie w takim samym stopniu z każdej ze stron. Wskaźnikiem istnienia zaburzenia błędnika jest też uczucie pełności w uchu.
- Nudności i wymioty - mogą pojawić się równolegle do zawrotów głowy.


błędnik choroby leczeniesxc.hu

W chorobach błędnika nie występują:
- pionowe i rozbieżne ruchy gałek ocznych podczas oczopląsu
- zaburzenia widzenia, świadomości, pamięci, czucia
- utrata przytomności
- niedowłady.

Ból głowy może występować sporadycznie. Dolegliwości pojawiające się przy zaburzeniach błędnika mają charakter napadowy i tendencje do stopniowego wygaszania.

Co wzbudziło Wasz niepokój? Czy rozpoznajecie powyższe objawy u siebie?

OCENA
2.90
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Nie wystepuje utrata przytomnosci co za bzdury wielu ludzi wowczas mdleje

~ ja / 2016-04-22 22:55:12
oceń komentarz: (0) (0)

U mnie najgorsze były zaburzenia słuchu, bo to wyłącza całkowicie z życia. Na szczęśćie w porę trafiłam do Mille Medica do dr Rojek, która mnie wyleczyła.

~ asia / 2016-11-13 11:32:23
oceń komentarz: (0) (0)