Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny

Choroby    
ocena

Temat miesiączkowania jest niewątpliwie doskonale znany każdej kobiecie z własnego doświadczenia. Chociaż według wiedzy podręcznikowej, cykl powinien trwać około 28-30 dni, to dobrze wiadomo, że w praktyce mogą się pojawić różne odstępstwa od tych danych.

Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny

photoxpress.com

Warto na samym początku powiedzieć, że nieregularnie występujące krwawienia miesięczne uważane są za zgodne z fizjologią, jeśli odnotowuje się je u dziewczynek, które dopiero zaczęły miesiączkować. Czasami po prostu musi upłynąć jakiś czas, zanim pojawi się regularność w krwawieniach. U niektórych kobiet rzeczywiście krwawienia pojawiają się bardzo regularnie. Niepokoju nie powinny wywoływać sytuacje, gdy krwawienie w jakimś miesiącu pojawi się 5 i mniej dni za wcześnie lub też – jak popularnie kobiety nazywają ten stan, „spóźni się” do 5 dni.

Wiele kobiet z własnego doświadczenia wie, że niektóre sytuacje i stany pojawiające się w życiu mają znaczący wpływ na miesiączkowanie. Zaburzenie rytmu krwawień miesięcznych może być wywołane chociażby przez zmianę klimatu, w którym przebywa kobieta, a zatem często występują podczas podróży. Dzisiejszy świat i życie w nim naznaczone są  nieustannym zmaganiem się z sytuacjami stresogennymi. Przewlekłe narażenie na długotrwały stres nie jest bez znaczenia dla organizmu. Stres między innymi wpływa na podwyższenie stężenia protaktyny w organizmie kobiety, a to może spowodować czynnościowy brak miesiączki. Intensywne, męczące treningi i obciążające ćwiczenia fizyczne mogą sprawić, że u kobiety dojdzie do zaburzeń cyklu miesięcznego.

Jeśli kobieta miesiączkowała prawidłowo, znajduje się w wieku rozrodczym, współżyje i okazuje się, że nie pojawia się u niej spodziewana miesiączka, oczywiście powinna sprawdzić, czy jest w ciąży. Do lekarza ginekologa kobiety w takich sytuacjach zgłaszają się zazwyczaj już z wynikiem zrobionego wcześniej testu ciążowego. Istnieje pojęcie używane przez lekarzy, które brzmi „wtórny brak miesiączki”. Oznacza to, że u kobiety, która prawidłowo miesiączkowała i jest w okresie rozrodczym, ale nie jest w ciąży, krwawienie miesięczne nie wystąpiło przez pół roku.

Konieczne jest wówczas poszukiwanie przyczyny takiej sytuacji. Często oznacza się poziom protaktyny, ponieważ stan hiperlaktynemii może manifestować się wtórnym brakiem miesiączki. Dodatkowo, charakterystyczne jest współistnienie mlekotoku. Co za tym idzie –  należy sprawdzić funkcjonowanie gruczołu tarczowego, nadnerczy. Najczęstszym powodem wtórnego braku miesiączki są zaburzenia pracy podwzgórza. Dość często wykrywa się u pacjentek zespół policystycznych jajników. Pacjentka powinna być dokładnie zdiagnozowana. Leczenie jest uzależnione od wykrytej patologii.

Dla odróżnienia istnieje także pojęcie „pierwotnego braku miesiączki”. Stan taki polega na tym, że u dziewczynki do 16 roku życia nie pojawiło się krwawienie miesięczne. Szuka się wówczas możliwych przyczyn tego stanu. Sprawdza się. czy nie ma wad anatomicznych układu rozrodczego. Należy ocenić funkcjonowanie podwzgórza, przysadki i jajników.

Czy miałyście kiedyś zaburzenia miesiączkowania? Czym były spowodowane i jak sobie z nimi poradziłyście? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =