Choroby Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny

Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny

-

Warto na samym początku powiedzieć, że nieregularnie występujące krwawienia miesięczne uważane są za zgodne z fizjologią, jeśli odnotowuje się je u dziewczynek, które dopiero zaczęły miesiączkować. Czasami po prostu musi upłynąć jakiś czas, zanim pojawi się regularność w krwawieniach. U niektórych kobiet rzeczywiście krwawienia pojawiają się bardzo regularnie. Niepokoju nie powinny wywoływać sytuacje, gdy krwawienie w jakimś miesiącu pojawi się 5 i mniej dni za wcześnie lub też – jak popularnie kobiety nazywają ten stan, „spóźni się” do 5 dni.

Wiele kobiet z własnego doświadczenia wie, że niektóre sytuacje i stany pojawiające się w życiu mają znaczący wpływ na miesiączkowanie. Zaburzenie rytmu krwawień miesięcznych może być wywołane chociażby przez zmianę klimatu, w którym przebywa kobieta, a zatem często występują podczas podróży. Dzisiejszy świat i życie w nim naznaczone są nieustannym zmaganiem się z sytuacjami stresogennymi. Przewlekłe narażenie na długotrwały stres nie jest bez znaczenia dla organizmu. Stres między innymi wpływa na podwyższenie stężenia protaktyny w organizmie kobiety, a to może spowodować czynnościowy brak miesiączki. Intensywne, męczące treningi i obciążające ćwiczenia fizyczne mogą sprawić, że u kobiety dojdzie do zaburzeń cyklu miesięcznego.

Jeśli kobieta miesiączkowała prawidłowo, znajduje się w wieku rozrodczym, współżyje i okazuje się, że nie pojawia się u niej spodziewana miesiączka, oczywiście powinna sprawdzić, czy jest w ciąży. Do lekarza ginekologa kobiety w takich sytuacjach zgłaszają się zazwyczaj już z wynikiem zrobionego wcześniej testu ciążowego. Istnieje pojęcie używane przez lekarzy, które brzmi „wtórny brak miesiączki”. Oznacza to, że u kobiety, która prawidłowo miesiączkowała i jest w okresie rozrodczym, ale nie jest w ciąży, krwawienie miesięczne nie wystąpiło przez pół roku.

Konieczne jest wówczas poszukiwanie przyczyny takiej sytuacji. Często oznacza się poziom protaktyny, ponieważ stan hiperlaktynemii może manifestować się wtórnym brakiem miesiączki. Dodatkowo, charakterystyczne jest współistnienie mlekotoku. Co za tym idzie – należy sprawdzić funkcjonowanie gruczołu tarczowego, nadnerczy. Najczęstszym powodem wtórnego braku miesiączki są zaburzenia pracy podwzgórza. Dość często wykrywa się u pacjentek zespół policystycznych jajników. Pacjentka powinna być dokładnie zdiagnozowana. Leczenie jest uzależnione od wykrytej patologii.

Dla odróżnienia istnieje także pojęcie „pierwotnego braku miesiączki”. Stan taki polega na tym, że u dziewczynki do 16 roku życia nie pojawiło się krwawienie miesięczne. Szuka się wówczas możliwych przyczyn tego stanu. Sprawdza się. czy nie ma wad anatomicznych układu rozrodczego. Należy ocenić funkcjonowanie podwzgórza, przysadki i jajników.

Czy miałyście kiedyś zaburzenia miesiączkowania? Czym były spowodowane i jak sobie z nimi poradziłyście? Dajcie znać w komentarzu.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dzielenie zysków w spółce

Sposób podziału zysków w spółce jest ściśle związany z formą prowadzonej działalności. Kwestia ta w spółce jawnej będzie wyglądała zupełnie inaczej niż w spółce akcyjnej. Poniżej prezentujemy szczegółowe zasady podziału zysków w spółkach.

Jak grać w Bierki? Zasady

Bierki to gra, w której zadaniem gracza jest zbieranie pojedynczych patyczków ze stosu, który został rozrzucony. Jest to gra z bardzo długą tradycją - grały w nią plemiona germańskie już 2 tys. lat temu. Gra jest świetnym ćwiczeniem na koordynację ruchów, cierpliwość i silną wolę. W bierkach nie ma z góry ustalonej liczby graczy. W praktyce jednak najwygodniej gra się maksymalnie w cztery osoby. Wygrywa ten gracz, który uzyska największą liczbę punktów. Punkty nalicza się natomiast zgodnie z rodzajem i liczbą zebranych bierek.

Zobacz też

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

Biorąc kredyt liczymy się ze spłacaniem go przez określony w umowie czas. Również bank w swoich planach finansowych uwzględnia, że nasze raty będą wpływać przez założony z góry okres (zabezpieczający narastające odsetki) i na podstawie tego przewiduje swoje działania finansowe. Zdarza się jednak, że w krótkim czasie po zaciągnięciu kredytu wzbogacamy się na tyle by móc go wcześniej spłacić (np. za sprawą otrzymanego spadku lub pomyślnego inwestowania). W tym wypadku musimy poważnie rozważyć nasze możliwości, ponieważ przedterminowe uregulowanie należności nie jest dla banku korzystne i z tego powodu obarczone będzie karą.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: