Choroby Zaćma – objawy, leczenie

Zaćma – objawy, leczenie

-

Może ono obejmować jakąś jej część lub całą tą strukturę. Zaćma jest klasyfikowana, a w jej systematyzowaniu bierze się pod uwagę, czy ma ona charakter nabyty, czy wrodzony. Zaćma wrodzona daje symptomy już w początkowych okresach życia. W obrębie zaćmy nabytej wyróżnia się zaćmę związaną ze starszym wiekiem danej osoby. Nie wolno zapominać, że zaćma może także wytworzyć się po urazach, pod wpływem działania różnych leków, w przebiegu chorób ogólnoustrojowych czy też innych patologii wiążących się z narządem wzroku.

Zaćma, która występuje u małych dzieci objawia się przede wszystkim pojawieniem się u nich białej źrenicy. Potocznie mówiąc oko wygląda jakby w obrębie źrenicy znajdowało się szkoło mleczne. Trzeba uczulić rodziców, że taki symptom zawsze powinien skłonić ich do zabrania dziecka na wizytę do lekarza okulisty. Ważne jest też, że biała źrenica może, ale nie musi być symptomem tej choroby. Charakterystyczna jest także dla innych chorób toczących się w narządzie wzroku.

Ponadto mali pacjenci mogą wkładać palce do oka i jakby wciskać je do środka. Zmiany mogą dotyczyć jednego lub obu oczu. Jeżeli nieprawidłowości znajdują się w obu soczewkach i mają charakter całkowity, wówczas należy od razu skierować takiego maluszka do leczenia chirurgicznego. Tylko szybka interwencja może przyczynić się do prawidłowego rozwoju ogólnego dziecka. Jeśli zaś zmiany są w jednym oku, wybiera się taki czas na leczenie inwazyjne, aby można było zadziałać w kwestii polepszenia widzenia w oku, w którym usunięto soczewkę.

Najczęstszym typem zaćmy jest niewątpliwie zaćma nabyta związana z wiekiem pacjenta. Taka osoba ma pogorszoną ostrość wzroku, może widzieć podwójnie na jedno oko. Podobnie jak u dzieci, soczewka widoczna przez źrenicę obrazuje się jako zmętniała. Pacjenci, którzy cierpią z powodu zaćmy kwalifikowani są do leczenia chirurgicznego. Tylko ono może poprawić stan pacjenta.

Zadaniem lekarza okulisty jest usunąć pacjentowi jego własną zmętniałą soczewkę oraz odpowiednio zaopatrzyć oko, które zostało jej pozbawione. Okuliści usuwają soczewkę, często pozostawiają jej torebkę, a później wszczepiają na jej miejsce sztuczną soczewkę. Bywa także, że wykorzystują do usunięcia soczewki fale ultradźwiękowe. Jeśli nie można, z jakiś powodów wszczepić choremu soczewki, wówczas, aby dobrze widział po operacji dobiera się mu okulary ze szkłami o odpowiednio dobranej mocy. Aktualnie dosyć często można zastąpić okulary szkłami kontaktowymi, które również mają adekwatną moc.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

Poprzedni artykułJak prać firanki?
Następny artykułRak jajnika – objawy, leczenie
Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Emerytalny system repartycyjny – czym jest i na czym polega?

Z repartycyjnym systemem emerytalnym mieliśmy zasadniczo do czynienia przed reformą systemu emerytalnego z 1999 r. Finansowanie emerytur w tym okresie opierało się bowiem na tzw. umowie międzypokoleniowej – środki wpłacane w ramach składek ubezpieczeniowych pracowników były przeznaczane na wypłatę świadczeń dla emerytów.

Obowiązki żyranta kredytu

Jedną z form zabezpieczenia przez bank swojego interesu może być poręczenie. Osoba udzielająca go (żyrant, poręczyciel) zobowiązuje się tym samym, że będzie spłacać kredyt dłużnika, o ile ten nie zrobi tego sam. Już z tej deklaracji wynika prosta zasada, że żyrant jest odpowiedzialny za niespłacany kredyt dokładnie tak samo jak kredytobiorca.

Zobacz też

Kaktusy – hodowla, sadzenie, pielęgnacja

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się zakupić małego kaktusa lub dostać takiego w prezencie. Kosztują niewiele, wyglądają uroczo na półce w kwiaciarni i łatwo się skusić na taki zakup. W naturze kaktusy występują w miejscach, gdzie deszcz pada bardzo rzadko albo wcale. Podłoże w ich naturalnym środowisku jest piaszczyste lub skaliste, jak również ubogie w składniki pokarmowe. Słońce świeci bardzo intensywnie, w dzień bywa gorąco, a nocami temperatura spada nawet poniżej zera.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: