Zajady – przyczyny

Choroby    
ocena

Budzisz się rano, chcesz porządnie ziewnąć na powitanie dnia, otwierasz coraz szerzej usta, a tu.. oj, boli! Okazuje się, że w kącikach ust powstały zajady - niewielkie, pękające ranki. Chociaż pojawiają najczęściej przy obniżonej odporności, zła kondycja układu immunologicznego może być tylko jedną z przyczyn ich powstawania.

Zajady – przyczyny

www.freeimages.com

Najczęstsze przyczyny powstawania zajadów to:
- Niedobór witamin, najczęściej z grupy B, szczególnie witaminy B2 (ryboflawiny) - może być to skutek niewłaściwego odżywiania, chorób toczących się w organizmie lub przyjmowania leków z grupy antybiotyków. Awitaminoza może pojawiać się również na przedwiośniu lub początku wiosny, jako skutek osłabienia organizmu dietą ubogą w świeże warzywa i owoce.
- Zakażenie grzybicze, najczęściej drożdżakami - drobnoustroje mogą rozmnażać się w niedomytych kącikach ust. Jest to szczególnie częste zjawisko u niemowląt i małych dzieci, które nie mają regularnie ocieranych ust po jedzeniu. Za jednego z winowajców rozwoju zakażenia i zajadów uznawany bywa nadmiar słodkich soków w diecie dziecka oraz korzystanie z niedomytych lub nie wyparzanych sztućców w punktach żywienia zbiorowego: restauracjach, stołówkach.
- Niewłaściwa lub zaniedbywana higiena jamy ustnej - nieusuwane resztki pokarmowe tworzą nalot na śluzówce jamy ustnej oraz w okolicach kącików ust. Wystarczy niewielka ilość osadu organicznego, by zagnieździły się tam drobnoustroje, w tym drożdżaki.
- Wady zgryzu - szczególnie wtedy, gdy prowadzą do tego, że w kącikach ust sączy się ślina. Ślina ma właściwości trawienne; zawarte w niej enzymy i cząstki nieorganiczne rozpulchniają delikatną skórę kącików ust i czynią ją bardziej podatną na zakażenia mikrobiologiczne.
- Zalegające resztki środków do czyszczenia jamy ustnej - szczególnie pasty. Nieusunięte resztki pasty mogą prowadzić do uszkodzeń naskórka wywołanych składnikami zawartymi w preparacie.
- Wymioty - jeśli po zwróceniu treści żołądkowej jama ustna nie jest przepłukana a zęby oczyszczone, pod wpływem silnych kwasów trawiennych może dochodzić do uszkodzeń delikatnego naskórka.

W kącikach ust dochodzi do połączenia wrażliwej czerwieni warg ze śluzówką jamy ustnej oraz ze skórą pokrywającą twarz - to wyjątkowo delikatne obszary. Przy skłonnościach do nawracających zajadów warto przeanalizować swój styl życia, by odkryć właściwą przyczynę powstawania uciążliwych ranek i nie cierpieć z powodu pękających kącików ust.

Jak często pojawiają się u Was zajady? Leczycie je czy czekacie aż same znikną?

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =