Najczęstsze przyczyny powstawania zajadów to:
– Niedobór witamin, najczęściej z grupy B, szczególnie witaminy B2 (ryboflawiny) – może być to skutek niewłaściwego odżywiania, chorób toczących się w organizmie lub przyjmowania leków z grupy antybiotyków. Awitaminoza może pojawiać się również na przedwiośniu lub początku wiosny, jako skutek osłabienia organizmu dietą ubogą w świeże warzywa i owoce.
– Zakażenie grzybicze, najczęściej drożdżakami – drobnoustroje mogą rozmnażać się w niedomytych kącikach ust. Jest to szczególnie częste zjawisko u niemowląt i małych dzieci, które nie mają regularnie ocieranych ust po jedzeniu. Za jednego z winowajców rozwoju zakażenia i zajadów uznawany bywa nadmiar słodkich soków w diecie dziecka oraz korzystanie z niedomytych lub nie wyparzanych sztućców w punktach żywienia zbiorowego: restauracjach, stołówkach.
– Niewłaściwa lub zaniedbywana higiena jamy ustnej – nieusuwane resztki pokarmowe tworzą nalot na śluzówce jamy ustnej oraz w okolicach kącików ust. Wystarczy niewielka ilość osadu organicznego, by zagnieździły się tam drobnoustroje, w tym drożdżaki.
– Wady zgryzu – szczególnie wtedy, gdy prowadzą do tego, że w kącikach ust sączy się ślina. Ślina ma właściwości trawienne; zawarte w niej enzymy i cząstki nieorganiczne rozpulchniają delikatną skórę kącików ust i czynią ją bardziej podatną na zakażenia mikrobiologiczne.
– Zalegające resztki środków do czyszczenia jamy ustnej – szczególnie pasty. Nieusunięte resztki pasty mogą prowadzić do uszkodzeń naskórka wywołanych składnikami zawartymi w preparacie.
– Wymioty – jeśli po zwróceniu treści żołądkowej jama ustna nie jest przepłukana a zęby oczyszczone, pod wpływem silnych kwasów trawiennych może dochodzić do uszkodzeń delikatnego naskórka.

W kącikach ust dochodzi do połączenia wrażliwej czerwieni warg ze śluzówką jamy ustnej oraz ze skórą pokrywającą twarz – to wyjątkowo delikatne obszary. Przy skłonnościach do nawracających zajadów warto przeanalizować swój styl życia, by odkryć właściwą przyczynę powstawania uciążliwych ranek i nie cierpieć z powodu pękających kącików ust.

Jak często pojawiają się u Was zajady? Leczycie je czy czekacie aż same znikną?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak stosować witaminę C?
Następny artykułJak leczyć afty?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here