Zakrzepowe zapalenie żył - objawy, przyczyny

Choroby    
ocena

Zapalenie zakrzepowe żył najczęściej dotyczy żył znajdujących się w obrębie kończyn dolnych. W tym miejscu należy podać, że układ żylny kończyn dolnych składa się z trzech składowych, z żył głęboki, żył powierzchownych i z żył przeszywających, które łączą dwa pozostałe typy żył. Zakrzepowe zapalenie żył obejmuje zmianami patologicznymi żyły powierzchowne, rzadko głębokie.

Zakrzepowe zapalenie żył - objawy, przyczyny

sxc.hu

Na zakrzepowe zapalenie żył szczególnie narażone są osoby, które mają na nogach żylaki, czyli patologiczne poszerzenia naczyń żylnych. Żylaki występują trzy razy częściej u kobiet. Powodują one obrzęki w okolicach kostek i stóp, towarzyszy im uczucie zmęczenia nóg, ich ciężkości i przepełnienia.

U kogo występuje najczęściej

Poza tym, że zakrzepowe zapalenie żył może występować u osób z żylakami, warto wiedzieć, że najczęstszymi pacjentami z tym schorzeniem są kobiety między 30 a 60 rokiem życia. Mężczyźni chorują na to zapalenie 5-6 razy rzadziej. Czynnikami, które mogą wywołać zakrzepowe zapaleni żył, są niektóre choroby zakaźne, posocznica, uraz kończyny dolnej. Podawanie leków dożylnie, zwłaszcza przez jakiś długi okres czasu przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego.

Kilka słówek łacińskich, czyli objawy

Najkrócej o zakrzepowym zapaleniu żył można powiedzieć, iż jest to nasilony stan zapalny połączony z obecnością w żyle skrzepliny, która mocno przylega do jej ścian. Wyróżnikami każdego zapalenia jest pięć cech zmienionej chorobowo tkanki od dawna stosowane do opisu objawów zajętego narządu. Tumor, dolor, calor, rubor i functio lassa, które oznaczają kolejno obrzęk, ból, ocieplenie, zaczerwienienie i utrata funkcji. Zatem odnosząc te określenia do zakrzepowego zapalenia żył kończyna dolna jest obrzęknięta, zauważamy, że jej obwód w porównaniu z drugą nogą jest znacznie większy. Pacjent skarży się na ból, który ma charakter uczucia pieczenia i kłucia. Skóra znajdująca się powyżej patologicznie zmienionego naczynia żylnego jest wyraźnie cieplejsza i przybiera barwę różowoczerwoną. Wszystkie te cechy sprawiają, iż nie może ona efektywnie spełniać swoich fizjologicznych funkcji.

Czasami bywa tak, że zapalenie żyły stanowi pierwszy sygnał, który poprzedzać może rozwinięcie się choroby Buergera. Zdarza się także, że stwierdzane zapalenie żył jest symptomem choroby nowotworowej. Zwłaszcza przemawiać za nią może postać wędrującego zapalenia żył, która objawia się tym, ze epizody stanu zapalnego pojawiają się co jakiś czas i dotyczyć mogą albo w różnych odcinkach jednej żyły, albo w różnych żyłach powierzchownych.

Oczywiście zakrzepowe zapalenie żył najczęściej dotyka żył powierzchownych kończyn dolny – żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, ale odnotowuje się także zajęcie żył przedramienia.

UWAGA!

Odmienną jednostką chorobową jest zapalenie żył piersiowo-nabrzusznych, zwane chorobą Mondora. Do końca nie jest jednoznaczne, jaki czynnik ją wywołuje. W wyniku stanu zapalnego żył powierzchownych klatki piersiowej i nadbrzusza obserwowane są zgrubienia na przedniej ścianie klatki piersiowej. Często pojawiają się one na piersi, co wzbudza niepokój pań i wymaga konsultacji z lekarzem onkologiem, w celu wykluczenia zmian w piersiach.

Macie problemy z żylakami? Poddaliście się w związku z nimi leczeniu/ zabiegom? Podzielcie się swoimi doświadczeniami

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =