Zapalenie brzegów powiek - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Powieki należą do aparatu ochronnego oka, a ich zadaniem jest zapobieganie wysychaniu oka i chronienie gałki ocznej przed urazami mechanicznymi. Powiekom nadają kształt tarczki w nich zlokalizowane. W obrębie tarczek umiejscowione są gruczoły Meiboma.

Zapalenie brzegów powiek - przyczyny, objawy, leczenie

photoxpress.com

Czynniki ryzyka

W obrębie powiek mogą się toczyć stany zapalne. Zapalenie brzegów powiek jest schorzeniem, które ma charakter przewlekły. Objawy utrzymują się kilka tygodni, miesięcy, nawet do roku. Natomiast leczenie jest w związku z tym długotrwałe. Kto jest narażony na zachorowanie na zapalenie brzegów powiek? Do tej grupy osób zaliczamy te, u których występuje łojotok, czyli nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe. Do powstawania łojotoku przyczynia się zaś predyspozycja genetyczna, zaburzenia w obrębie układu immunologicznego oraz stany zaburzeń hormonalnych takie jak hiperaldosteronizm, podwyższone stężenie progesteronu lub testosteronu. Rolę w etiologii łojotoku odgrywa także zakażenie drożdżakowate wywołane przez Pityrosporum ovalae. Ponadto zapalenie brzegów powiek częściej spotyka się u osób, które chorują na inne choroby skóry, głownie łupież łojotokowy i trądzik oraz trądzik różowaty, gdyż rozwijają się one na podłożu łojotokowej skóry. Czynnikiem, który sprzyja rozwojowi zapalenia brzegów powiek jest także wiek pacjenta, częściej są to osoby będące w szóstej dekadzie życia. Istotne jest także przestrzeganie zasad higienicznych. Wykonywanie różnych czynności, manipulacje w obrębie oka przy użyciu brudnych, niemytych rąk czy przedmiotów zwiększa szansę na rozwinięcie się zakażenia bakteryjnego. Również osoby, które mają obniżoną odporność, ich układ immunologicznie nie pracuje prawidłowo oraz chorzy leczeni z powodu cukrzycy są bardziej narażeni na powstanie stanów zapalnych w obrębie powiek. Podsumowując dwa najważniejsze czynniki, które predysponują do rozwoju zapalenia brzegów powiek to łojotok w połączeniu z zakażeniem bakteryjnym, głównie gronkowcowym.

Objawy kliniczne

Jak wygląda zapalenie brzegów powiek? Skóra w obrębie powiek staje się sucha i popękana. Często obserwuje się jej przekrwienie w postaci zaczerwienienia skóry. Najbardziej charakterystyczne zmiany dotyczą rzęs. Wokół nich zaobserwować można łuski. Same rzęsy są tłuste, wyglądają jakby były posklejane. Pacjent może doświadczać uczucia dyskomfortu, tak jakby coś mu przeszkadzało, zawadzało w oku.

Leczenie i możliwe powikłania

Zapalenie brzegów powiek ma charakter przewlekły. Leczenie polega na dbaniu o higienę powiek, dobrze sprawdzają się tu 25% roztworu łagodnych szamponów dla najmłodszych dzieci, którymi przemywa się powieki. Stosuje się także ciepłe kompresy, jeśli lekarz stwierdzi, że trzeba używając ich rozpuścić łój zalegający. Zaleca się także stosowanie preparatów sztucznych łez, gdyż w trakcie trwania choroby może dojść do zaburzeń filmu łzowego. Niektóre ciężkie zapalenia toczące się w tylnej części powiek mogą wymagać zastosowania ogólnej antybiotykoterapii.

UWAGA!

Choć zapalenie brzegów powiek wydaje się być niewinną chorobą, to zdarza się, że obserwuje się u pacjentów powikłania, do których ona doprowadza. Należą do nich przerzedzenie i utrata rzęs, zaburzenia filmu łzowego, zapalenia rogówki oraz pojawienie się jęczmienia, czyli ostrego stanu zapalnego dotyczącego gruczołów, który objawia się bolesnym obrzękiem powieki.

Cierpieliście kiedyś na zapalenie brzegów powiek? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wyglądało leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Mam zapalenie brzegów powiek już od lat. Zaczęło się gdy miałem ok 15lat. Teraz mam 22 i zapalenie dalej występuje. Okulisci początkowo nie odpowiednio mnie leczyli. Stwierdzali alergie, zapalenie spojówek, itd. Żadne leki nie pomagały. W końcu jedna okulistka stwierdziła zapalenie brzegów powiek i zaleciła badanie w kierunku nuzenca. Wynik był negatywny. Tak więc zostało mi stosowanie blephasolu, kwasy omega 3(olej lniany) i ciepłe okłady. Ponadto można stosować acetylocysteine która pomaga uplynnic wydzieline gruczołów meiboma co nie zmienia faktu że stan zapalny nadal jest. Trzeba znaleźć przyczynę a to nie jest latwe...

~ Zyczliwy / 2015-08-05 17:45:52
oceń komentarz: (0) (0)

Ja mam stwierdzony astygmatyzm. Nie nosiłam okularów i to było bezpośrednią przyczyną powstania zapalenia brzegów powiek. Przestrzegam przed opieszałością...

~ Asia / 2015-09-16 23:19:46
oceń komentarz: (0) (0)