Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Na wstępie warto usystematyzować nieco wiedzę na temat zapalenia cewki moczowej. Jest to choroba, która spełniając określone warunki, może być zaliczona albo do zakażeń układu moczowego, albo do chorób przenoszonych drogą płciową.

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

sxc.hu

Zakażenia układu moczowego są dość powszechnym problemem, z którym ludzie zgłaszają się do lekarza. Fizjologicznie w organizmie człowieka bakterie mają prawo występować do zwieracza pęcherza moczowego. W przypadku zakażeń układu moczowego są one obecne także powyżej niego. Oznacza to, że zapalenie cewki może być zaliczone do tej grupy zakażeń, jeśli współistnieje z zapaleniem pęcherza moczowego. Zakażenia dolnych dróg moczowych są częste, zatem i opisana powyżej sytuacja także.

Z powodu zapalenia pęcherza moczowego i cewki moczowej cierpią znacznie częściej dziewczynki i kobiety. Uwarunkowanie jest anatomiczne poprzez krótszą cewką moczową u kobiet, przez co bakterie mają ułatwioną i skróconą drogę penetracji. Zwykło się żartobliwie nazywać tą patologię chorobą miesiąca miodowego, ponieważ aktywność seksualna stanowi główny czynnik ryzyka. Bakterią, która powoduje większość tych zakażeń, jest E. coli. Uważa się, że młoda, nieobarczona przewlekłymi chorobami, prowadząca życie seksualne kobieta może dwa razy do roku obserwować u siebie objawy dezuryczne zakażenia dolnych dróg moczowych. Należą do nich ból, pieczenie, świąd występujący podczas oddawania moczu. Oddaje się mocz znacznie częściej, nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, do toalety wstaje się także w nocy. Pacjent ma uczucie, że pęcherz moczowy cały czas jest pełny. Możliwe jest odczuwanie bólu w dolnej części brzucha. Zauważa się także wyciek z ujścia cewki moczowej, zaś sam mocz może mieć nieprzyjemny zapach.

Natomiast, jeśli objawy dezuryczne nie występują, zaś dana osoba obserwuje u siebie poniżej opisane symptomy, należy sprawdzić, czy nie są one spowodowane chorobą przenoszoną drogą płciową. Po pierwsze symptomy występują od kilku dni do dwóch tygodni od kontaktu seksualnego z osobą potencjalnie zakażoną. Niepokój powinna wzbudzać wydzielina wypływająca z zewnętrznego ujścia cewki. Może mieć ona charakter śluzowo-ropny, ropny – gęsta, żółtawa, mętna, czasami podbarwiona bywa na czerwono. Alarmującym symptomem jest także świąd odczuwany przy ujściu cewki, który pojawia się pomiędzy kolejnymi mikcjami. U kobiet mogą wystąpić upławy. Niektórzy pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe w trakcie oddawania moczu, ale są one najsilniejsze przy pierwszej porannej mikcji, a w trakcie dnia zmniejszają się. Niestety u nawet połowy osób zakażonych nie odnotowuje się żadnych objawów lub symptomy pojawiają się, gdy dojdzie już do poważniejszych powikłań. Za tą grupę zapaleń cewki odpowiedzialna jest dwoinka rzeżączki lub inne drobnoustroje, które powodują nierzeżączkowe zapalenia cewki moczowej, wśród nich najczęściej jest to Chlamydia trachomatis. Patogeny te, mogą poza zapaleniem cewki powodować zapalenie szyjki macicy, odbytu, gardła, spojówek, najądrzy. W przypadku podejrzenia choroby wenerycznej należy pobrać wymaz z cewki moczowej i ocenić go w laboratorium. Zastosowanie prawidłowo dobranej przez lekarza antybiotykoterapii sprawia, że objawy ustępują, chory jest wyleczony oraz nie dochodzi do rozwoju powikłań.

UWAGA!

Objawy zapalenia cewki moczowej mogą także pojawiać się jako symptom poprzedzający na około miesiąc reaktywne zapalenie stawów, zwane inaczej zespołem Reitera. Obserwuje się wówczas najczęściej zapalenie kilku stawów w obrębie kończyn dolnych.

Cierpieliście kiedyś na zapalenie cewki moczowej? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak przebiegało leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =